O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-06-2022

Autor: Świat Rolnika

Jak rośnie ryż? Poznaj najważniejsze informacje na ten temat

Jak rośnie ryż

Jak rośnie ryż? Ryż jest uprawiany inaczej niż inne zboża, ponieważ jest to roślina półwodna, która wymaga stałego nawadniania przez cały sezon. 

Ciężkie gleby gliniaste i ilaste, które często nie nadają się do innych upraw, bardzo dobrze zatrzymują wodę, co czyni je idealnymi do uprawy ryżu. Sadzenie rozpoczyna się na przełomie lutego i maja, w zależności od regionu produkcji. Rolnicy wykorzystują nowoczesną technologię do sadzenia nasion, samolotem lub siewnikiem zbożowym.

Jak rośnie ryż?

Rolnicy uprawiają ryż w rotacji z szeregiem innych upraw, takich jak pszenica, jęczmień i rzepak, podczas gdy niektórzy włączyli również podejście mieszane, dodając zwierzęta i pastwiska do swoich planów gospodarstwa. Takie planowanie gospodarstwa pomaga im w zarządzaniu najbardziej efektywnym wykorzystaniem zasobów naturalnych w gospodarstwie i zapewnia, że ​​mają wdrożony najbardziej efektywny system rotacji.

Większość gospodarstw korzysta z laserowych technik niwelacji terenu w celu przygotowania gruntu pod produkcję. Niwelacja laserowa jest jedną z najskuteczniejszych i powszechnie stosowanych technik poprawy gospodarki wodnej. Rolnicy mają precyzyjną kontrolę nad przepływem wody na wybiegu i poza nim. Takie strategie pomiarowe przyczyniły się do 60% poprawy efektywności wykorzystania wody.

W marcu rolnicy zaczynają przygotowywać pola do sadzenia. 

Rośliny ryżowe osiągają wysokość od 90 do 120 cm przez średnio 120 dni po posadzeniu. W tym czasie rolnicy nawadniają pola ryżowe przy użyciu metody, która najlepiej pasuje do tego pola lub gospodarstwa. Tradycyjną metodą nawadniania jest budowanie ziemnych wałów ziemnych, które podążają za ukształtowaniem terenu i zaleją pole od około 5 do 10 cm wody, która jest utrzymywana przez cały sezon wegetacyjny. Zalane pola zapobiegają erozji gleby, prowadzą do poprawy jakości wody, a także innych korzyści środowiskowych, takich jak tworzenie siedlisk.

Jak rośnie ryż

Zbiór ryżu 

Gdy ziarno zaczyna dojrzewać, rolnicy „zamykają” wodę w zatokach. Oznacza to, że woda nie opuszcza wybiegu, jest ona w pełni wykorzystywana przez roślinę ryżu. Wiemy już, jak rośnie ryż, a jak wyglądają zbiory? Gdy rośliny ryżu są gotowe do zbioru, rolnicy zaczynają spuszczać swoje wybiegi do kanalizacji, gotowej do wykorzystania pod inną uprawę. Gdy gleba wystarczająco wyschnie, ryż jest gotowy do zbioru.

Do mechanicznego zbioru ryżu jesienią rolnicy używają dużych, konwencjonalnych kombajnów zbożowych.

Po zebraniu ryż jest powszechnie nazywany ryżem niełuskanym. Tak nazywa się niemielony ryż z ochronną łuską na miejscu.

Czytaj też: Ryż towarem luksusowym w Korei Północnej

wikipedia/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023