O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Eksport zbóż z Ukrainy spada. Trzeba zmieniać prognozy...

Eksport zbóż

W marcu 2022 r. analitycy APK-Inform poninformowali, że oczekiwany eksport zbóż  z Ukrainy w latach 2021/22 spadnie do 44 mln ton, czyli o 29% mniej niż prognozowano w lutym.

Jest to o io 3% mniej niż w poprzednim sezonie (45,4 mln ton). Ukraina to główny producent zbóż i nasion oleistych, a 98 proc. tych produktów rolnych jest eksportowana drogą morską. Reuters powołał się na dane z Międzynarodowej Rady Zbożowej (International Grains Council – ISG), z których wynika, że w sezonie 2020/21 ukraiński eksport zbóż był czwartym największym na świecie, natomiast Rosja zajmowała trzecie miejsce. Łączny udział tych dwóch krajów w światowym eksporcie wynosił 22 proc.

Eksport zboża w mniejszej ilości

„Od początku 2021/22 MY do inwazji militarnej Rosji na terytorium Ukrainy na pszenicę i jęczmień minęło 7 miesięcy sezonu. W tym okresie średnio w ciągu ostatnich 5 sezonów eksportowano odpowiednio około 80% i 89% całości eksportu tych upraw. Dla kukurydzy minęło 5 miesięcy, w tym czasie średnio 53% całego eksportu zboża trafiało na rynki zagraniczne. Według naszych lutowych szacunków w latach 2021/22 MY wyeksportowano 81% pszenicy, 95% jęczmienia i 60% kukurydzy” – czytamy w oświadczeniu.

Tym samym, w wyniku rosyjskiego ataku militarnego na Ukrainę, całkowicie wstrzymano działanie portów morskich, którymi w czasie pokoju około 99% wszystkich przesyłek zbożowych trafiało na rynki zagraniczne. Eksport zbóż jest niemożliwy.

Eksport zbóż i jego potencjał

Intensyfikacja handlu transportem kolejowym przez granice zachodnie pozwoliła by eksport zbóż miał miejsce, ale przepustowość przejść granicznych jest znacznie mniejsza niż przeładunków w portach, a dalszy eksport pszenicy i jęczmienia z Ukrainy koleją jest ograniczony brakiem zapotrzebowania UE.

"Biorąc powyższe pod uwagę, szacowany potencjał eksportowy pszenicy zmniejszył się o 19% - z 22,5 mln ton w lutym do 18,3 mln ton w marcu, jęczmienia - o 5% do 5,7 mln ton wobec ok. 6 mln ton, a kukurydzy - o 36 %, z 30 mln ton do 19,4 mln ton - podsumowali eksperci. Przypomnijmy, że członkowie NAAS przygotowali zalecenia dotyczące specyfiki siewu w stanie wojennym.

Czytaj również: Ukraina pomimo wojny jest gotowa na zasiew zbóż

agravery.com /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023