PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Eksport pszenicy poza Unię Europejską ekstremalnie niski

Eksport pszenicy poza Unię Europejską ekstremalnie niski

Autor: Świat Rolnika 2022-04-13 22:00:00
Eksport pszenicy

Najnowsze dane KE pokazują, że od początku sezonu, do 4–go kwietnia eksport pszenicy z Polski poza kraje UE wyniósł jedynie 0,98 mln ton.

Jest to spadek dynamiki eksportu tego rodzaju zboża poza obszar Unii Europejskiej aż o 62% w skali roku. W ciągu ostatnich 11 tygodni wyeksportowaliśmy ledwie 53 tys. ton naszej pszenicy. Większość z tej liczby wyeksportowano pod koniec marca. Dotychczas udział Polski w eksporcie pszenicy wynosił 12 proc., a obecnie wynosi jedynie 5 proc.

Polska eksportuje mniej pszenicy

Należy poinformować, że w tym sezonie (2021/22) za blisko 30% całkowitego wolumenu eksportu unijnej pszenicy odpowiada Francja - 5,94 mln ton. Kraj znad Sekwany wyprzedza pod tym względem Rumunię, której eksport pszenicy wynosił 5,33 mln ton. 2,84 mln ton tego zboża wyeksportowały Niemcy i 1,66 mln ton - Bułgaria. Nasz skromny wynik (0,98 mln ton) daje nam dopiero siódme miejsce wśród eksporterów.

W porównaniu z pszenicą, kukurydza sprzedaje się doskonale, po jeszcze lepszych zbiorach w 2021 roku. Komisja Europejska informuje, że w ciągu obecnego sezonu, który trwa już 40 tydzień wysłaliśmy poza Unię Europejską 233,7 tys. ton kukurydzy w porównaniu do 115,7 tys. ton w analogicznym okresie sezonu 2020/21. Oznacza to wzrost o ponad 100% w skali roku.

Eksport pszenicy z Ukrainy

Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe zwróciło się do ministerstw o to, aby eksport pszenicy został wznowiony i cofnięcie licencji.

Ukraina ma nadwyżki zapasów przejściowych z zeszłorocznych zbiorów, a eksport zboża jest utrudniony przez blokadę. Z tego względu USZ zwróciło się do odpowiednich ministerstw, w tym Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności oraz Ministerstwa Gospodarki Ukrainy, o wznowienie eksportu pszenicy i cofnięcie licencji.

Przypomnijmy, że w 2021 r. ukraińscy rolnicy zebrali rekordowe zbiory pszenicy równe ponad 33 mln t. Co roku na krajowy rynek Ukrainy zużywa się łącznie około 5-7 mln ton zarówno pszenicy spożywczej, jak i paszowej. Biorąc pod uwagę pandemię i chęć rządu do stworzenia rekordowych bilansów przejściowych, plantatorzy zbóż potwierdzili gotowość do eksportu jedynie 25,3 miliona ton pszenicy, jak zapisano w protokole ustaleń między rządem a odpowiednimi stowarzyszeniami. Na dzień 1 marca eksport pszenicy wyniósł 18,2 mln ton z planowanych 25,3 mln t. Konsumpcja krajowa może wynieść ok. 1,5 mln ton.

Czytaj również: Handel zbożem słaby. Izba Zbożowo-Paszowa: „rolnicy wstrzymują się ze zbytem”

E-wgt.pl /fot.pixabay


Autor: Tomasz Racki

Zboża w Polsce nie zabraknie, ale będzie szalenie drogie


Autor: Tomasz Racki

Rosjanie ukradli 300 ton zboża. To 10 pełnych ciężarówek


Autor: Świat Rolnika

Rynek zbóż w kryzysie! Zapasy topnieją w szybkim tempie


BULT SMOGOWICZE