O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Eksport kukurydzy z Ukrainy jest o prawie 30% wyższy niż przed rokiem

Eksport kukurydzy

Eksport kukurydzy oraz innych zbóż i roślin strączkowych Ukrainy w roku obrotowym 2022/23 na dzień 8 sierpnia wyniosła 2 mln ton

Jest to liczba 48% mniejsza niż w poprzednim sezonie. Świadczą o tym dane Państwowej Służby Celnej opublikowane przez Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy. Tym samym od początku sezonu wysłano 467 000 ton pszenicy, czyli o 67% mniej niż w ubiegłym roku.

Rynek zbóż na Ukrainie

Eksport kukurydzy idzie w dobrym tempie. Podaż jęczmienia na rynki zagraniczne wyniosła 180 tys. ton (-87%). Wyeksportowano 1,34 mln ton kukurydzy, czyli o 27% więcej niż w tym samym dniu w zeszłym sezonie (1,055 mln ton). Eksport mąki z Ukrainy w sezonie 2022/23 MR wyniósł 4,8 tys. ton, czyli o 64% mniej niż w poprzednim sezonie.

Ukraińskie zboże podąża specjalnymi statkami przygotowanym korytarzem zbożowym. To kolejna wysyłka ziarna z okupowanego kraju. „Korytarzem zbożowym” z atakowanej przez Rosję Ukrainy wypłynęły we wtorek dwa kolejne statki z ładunkiem ziarna i produktów rolnych – poinformowała Administracja Portów Morskich Ukrainy. Rano jednostki opuściły port w Czarnomorsku.

Eksport kukurydzy

Eksport kukurydzy z Polski

Dane Komisji Europejskiej wskazują, że polski eksport kukurydzy poza Unię Europejską w sezonie 2021/22 zamknął się na rekordowym poziomie.

Wyeksportowaliśmy 400,01 tys. ton kukurydzy w porównaniu do 145,68 tys. ton w sezonie 2020/21. Jest to wzrost o ponad 120 proc. w skali roku. Należy zauważyć, że w roku zbiorów (2021/22) Rumunia odpowiada za ponad 70 proc. całego eksportu, czyli ponad 4,3 mln ton. Następne 10 proc., czyli ok. 635 tys. ton wyeksportowała Bułgaria. W rankingu unijnych eksporterów kukurydzy wyprzedza nas też minimalnie Francja.

Eksport kukurydzy i jego rekordowe wyniki powodują, że coraz więcej gospodarzy decyduje się na uprawę tej rośliny. Dzięki postępowi hodowlanemu oraz technologii rośnie wydajność uprawy kukurydzy, oraz areał upraw. W Polsce do krajowego rejestru wpisano już ponad 200 odmian kukurydzy. Z kolei ich wartość gospodarcza została sprawdzona i potwierdzona w doświadczeniach PDO. 

Kukurydza jest na topie wśród roślin uprawnych. Wszystko przez wzrost wydajności dzięki postępowi hodowlanemu oraz nowoczesnym technologią. Eksperci prognozują wyraźny wzrost zużycia kukurydzy na świecie. W tym roku wzrosną też zbiory. Amerykański Departament Rolnictwa USDA przewiduje także wzrost globalnych zapasów kukurydzy. W Polsce ceny ziarna będą podążały za zmianami na rynkach zagranicznych. Sytuacja geopolityczna nie napawa optymizmem. Jednak producenci kukurydzy mogą się czuć relatywnie bezpieczni. Warto wiedzieć, że podczas ostatnich dwóch dekad produkcja kukurydzy wzrosła dwukrotnie.

Czytaj również: KOWR: Plony zbóż w tym roku mogą być wyższe niż w ubiegłym

Agronews/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023