Eksperci IGC ocenili, że zbiory kukurydzy będą mniejsze o 13 mln ton i wyniosą 1,184 mld ton. Zużycie tego zboża oceniono na 18 mln ton mniej.
Rewizja w dół produkcji wynika z pogorszenia prognoz, głównie w Stanach Zjednoczonych i Argentynie. Produkcja w USA spadła do 367,3 mln ton (z 376,6 w kwietniu) z 383,9 mln ton w 2021 r. Przewidywane zbiory w Argentynie spadły z 63,7 (kwiecień) do 60,6 mln ton. Prognoza zbiorów kukurydzy na Ukrainie utrzymuje się na poziomie 18,6 mln ton. Jest to wynik dwukrotnie mniejszy niż w 2021 roku.
Światowe zużycie kukurydzy szacowane jest na 1,2 mld ton, czyli o 18 mln mniej ton w porównaniu z kwietniem i 7 mln ton mniej niż rekord z 2021 roku. Konsekwencją większego spadku konsumpcji (w porównaniu do produkcji) jest korekta w górę zapasów jakie zostaną w magazynach. Powinny one osiągnąć poziom 269 mln ton.
Tymczasem, w kwietniu Firma doradztwa rolniczego UkrAgroConsult prognozuje, że zbiory kukurydzy spadną o połowę, a oleju słonecznikowego o 30-40 proc.
Rosja odpowiada za około 19 proc. i 18 proc. światowego eksportu pszenicy i jęczmienia. Ukraina odpowiada odpowiednio za 8, 13 i 46 proc. światowego eksportu pszenicy, kukurydzy i oleju słonecznikowego. ,,Wpływ wojny na produkcję i eksport na Ukrainie jest poważny" – stwierdził UBS.
UBS podkreśliło, że chociaż nie nałożono oficjalnych sankcji na rosyjskie produkty rolne, to wiele korporacji (m.in. spółki handlowe, sektor finansowy czy firmy spedycyjne) obłożyły Federację Rosyjską własnymi sankcjami, w konsekwencji pogłębiając załamanie łańcucha dostaw. UkrAgroConsult prognozuje, że zbiory kukurydzy i pszenicy spadną o połowę, a oleju słonecznikowego o 30-40 proc.
Analitycy zwrócili uwagę, że jeszcze przed wojną (w czerwcu 2021 r.) z powodu wysokich cen żywności w kraju, Rosja wprowadziła zmienny podatek eksportowy w celu ograniczenia eksportu.
Ponadto, zakłócenia w łańcuchu dostaw nie dotyczą wyłącznie samego zboża, ale też ograniczają dostęp do nawozów. Wskazano, że problem jest "w większym stopniu" widoczny w Brazylii, Indiach i w innych krajach rozwijających się niż w krajach państwach.
,,Ok. 50 proc. brazylijskiego importu nawozów potasowych pochodziło zazwyczaj z Rosji lub Białorusi" – przypomniał UBS.
Czytaj również: Ochrona kukurydzy na nowo. Jakie zmiany wprowadziła Unia Europejska
E-wgt.pl /fot.pixabay