PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Egipt ogranicza import pszenicy. Kraj obawia się klęski głodu

Egipt ogranicza import pszenicy. Kraj obawia się klęski głodu

Autor: Świat Rolnika 2022-07-06 17:30:00
Egipt

Egipt obawia się niedoborów żywności przez brak ukraińskiej pszenicy. Tamtejszy rząd nakazał, aby młyny zwiększyły zawartość otrąb pszennych w mące.

Import pszenicy ma zostać w ten sposób zmniejszony o 500 tys. ton. Według duńskiego Jyske Bank, rząd egipski poprosił młyny o zwiększenie zawartości otrąb pszennych w mące do 6,0 proc. W Egipcie młyny są dotowane przez państwo. Tradycyjne ciasto chlebowe jest uważane za podstawowe pożywienie ludności.

Egipt nie chce rosyjskiej pszenicy

W roku gospodarczym 2021/22 amerykański Departament Rolnictwa (USDA) szacuje import pszenicy do Egiptu na 11,75 mln ton. Zmniejszone zużycie pszenicy na przemiał ma zażegnać zbliżający się niedobór żywności. Obawy te nie są bezpodstawne, gdyż w ubiegłym roku Egipt około 80 proc. importowanej pszenicy pozyskiwał z regionu Morza Czarnego.

Wraz z blokadą ukraińskich portów przerwane zostały najważniejsze szlaki transportowe pszenicy do Egiptu. Mimo to kraj ten odmawia kupowania od Rosji zboża, które najprawdopodobniej zostało ukradzione z okupowanych terenów Ukrainy. W marcu rząd ograniczył cenę chleba, aby uniknąć społecznych i politycznych konsekwencji wysokich cen zboża.

Arabska Wiosna z 2011 roku ukształtowała ludzi i politykę w arabskich autokracjach. Wtedy ludzie żądali "chleba, wolności i sprawiedliwości społecznej" zarówno w pokojowych protestach, jak i gwałtownych powstaniach.

Egipt

Czytaj też: Egipt będzie robić chleb ze słodkich ziemniaków, bo brakuje pszenicy

agrarheute.com/fot.pixabay