PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Copa–Cogeca: Zbiory zboża w Unii Europejskiej będą mniejsze o 4,4 proc.

Copa–Cogeca: Zbiory zboża w Unii Europejskiej będą mniejsze o 4,4 proc.

Autor: Świat Rolnika 2022-07-26 08:00:00
zboża

Zbiory zboża w Unii Europejskiej były jednym z tematów spotkania ekspertów Copa–Cogeca ds. zbóż. Na spotkaniu poruszono również ogólną sytuację na rynku.

Według nich do 2022r. w Unii Europejskiej rolnicy zbiorą 277 mln ton zboża. Będzie on o 4,4 proc. mniejszy niż w poprzedniej kampanii, która wyniosła 290 mln ton. Zbiory będą mniejsze o wieloletniej średniej o 3,8 proc. Powierzchnia uprawy pszenicy zwyczajnej w UE-27 jest w miarę stabilna.

Sytuacja na rynku zbóż w Unii Europejskiej

W całej Unii Europejskiej pszenice zasiano na powierzchni 21,7 mln hektarów. Jednakże, Copa–Cogeca spodziewa się spadku plonów ze 129,2 mln t. rok temu do 123,4 mln ton w tym roku. Zdaniem ekspertów spadków produkcji oczekuje się w przypadku innych zbóż. Duży spadek będzie dotyczył pszenicy durum, której będzie mniej o 14,6% w porównaniu do 2021 roku.

„Produkcja pszenicy zwyczajnej w UE może być mocno dotknięta ekstremalnymi zjawiskami klimatycznymi takimi jak wysokie  temperatury, deficyt deszczu oraz grad. Spodziewamy się też niższej wydajności w zakresie o ok. 5%. W związku z ryzykiem niedoborów żywności spowodowanych wojną w Ukrainie i inflacji cen żywności, konieczne jest, aby Komisja Europejska poważnie potraktowała te problemy i wzięła pod uwagę potrzeby rolników. Producenci zbóż w UE potrzebują teraz pewności prawnej, ponieważ będą musieli dokonać w nadchodzących tygodniach decyzji dotyczących przyszłorocznego płodozmianu. Komisja Europejska musi szybko zdecydować o środkach elastyczności w WPR 2023 przed jesiennym siewem – powiedział Jean-François Isambert, przewodniczący grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca.

Ukraińskie zboża problemem dla UE?

Podczas spotkania ekspertów z Copa–Cogeca występował Zbigniew Kaszuba ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. Powiedział on, że w Polsce występuje  duży, nielegalny import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem organizują to małe i średnie firmy, które wykorzystują swoje możliwości.

„Mimo zapewnień oraz umów handlowych te zboże nie wyjeżdża do Afryki. Moim zdaniem nawet 1/3 zbóż przecieka nielegalnie i zostaje w Polsce. Co ciekawe wiele firm poszukuje teraz w Polsce powierzchni magazynowej, żeby przechować ukraińskie zboża. A to oznacza problem z dostępnością takich usług dla polskich rolników. Ceny takich usług już drastycznie poszły w górę. Trzeba też pamiętać, że tranzyt z Ukrainy przez Polskę obniża nasz eksport. Mamy więc sporty problem, bo cała ta sytuacja psuje polski rynek. Obserwujemy zjazd cenowy, który może jeszcze potrwać. A to zagraża rentowności produkcji zbóż w Polsce. Źle to wróży dla nowego sezonu, a niepewność rolników jest bardzo widoczna” – powiedział Zbigniew Kaszuba ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Czytaj również: Kryzys na rynku! Polska pszenica stanowiła tylko 5 proc. unijnego eksportu

FBZPR/fot.pixabay