PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Chabry w zbożu – prawidłowe terminy wykonywania zabiegów

Chabry w zbożu – prawidłowe terminy wykonywania zabiegów

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-05 21:00:00
Chabry w zbożu

Chabry w zbożu to pospolite chwasty dwuliścienne. Występują one także w uprawach innych roślin między innymi: okopowych i motylkowych. 

Potrafią przetrwać trudne warunki pogody i silnie konkurują o przestrzeń, składniki odżywcze oraz wodę z rośliną uprawną. Korzenie chabrów są silne, palowe i wrzecionowate. Chwasty te najczęściej zachwaszczają zboża (ozime i jare) oraz rzepak. Opryski na chabry warto wykonać już jesienią i nie czekać, aż problem zdwoi się wiosną.

Chabry w zbożu – wygląd

Chabry w zbożu posiadają cienką i kanciastą łodygę, która wnosi się prosto, jest lekko żeberkowana, i owłosiona. Natomiast od połowy rozgałęzia się. Długość łodygi dochodzi do 80 cm. Liście tego chwastu są szarozielone i równowąskie. Kwiaty chabrów są charakterystyczne i piękne, przypominają niebieski koszyczek, który jest umiejscowiony na długiej. 

Korzenie chabrów są silne, palowe i wrzecionowate. Chwasty te najczęściej zachwaszczają zboża (ozime i jare) oraz rzepak. Występują również w uprawach roślin motylkowych i okopowych. Chwast ten przeważnie kiełkuje jesienią. Z tego powodu walka chemiczna z nim nie jest łatwa.

Chabry w zbożu

Kiedy najlepiej wykonać zabiegi? 

Chabry w zbożu występują w formie jarej i ozimej. Odmiana ozima, kiełkująca na jesieni, będzie kwitnąć w czerwcu kolejnego roku, po zimowaniu z rośliną uprawną. Spory problem chabry stanowią w pszenicy ozimej. Pszenica ozima bowiem oraz inne gatunki zbóż ozimych słabo konkurują z chwastami jesiennymi. Problem wzmaga się, jeśli naszą pszenicę wysiewamy wcześniej. 

Dlatego opryski na chabry warto wykonać już jesienią i nie czekać, aż problem zdwoi się wiosną. Gdy rośliny segetalne – chwasty są młode i bardziej podatne na działanie herbicydów, łatwiej je zwalczyć. Ozimin nie powinno pozostawić się bez ochrony jesienią, tym bardziej że pozostawienie chwastów utrudnia zimowanie. Oprysk herbicydowy wiosną powinien stanowić jedynie korektę zachwaszczenia, a nie wyłączny sposób ochrony.

Wiosenne odchwaszczanie pszenicy ozimej i zwalczanie chabrów jest oczywiście także możliwe. Może się zdarzyć, że przebieg pogody lub błoto w polu uniemożliwią wykonanie oprysków nawet gospodarzom przekonanym do oprysków herbicydowych jesienią. 

Na polach z dużym nasileniem występowania chabrów zabieg wiosenny może okazać się konieczny nawet wtedy, gdy zastosowano herbicyd już jesienią. Poprawkowy zabieg zwalczający chabry w zbożu nie musi być drogi.

Czytaj też: Ochrona liścia flagowego – jak zabezpieczyć swoje uprawy

podr.pl/fot.Pixabay


Media: Eksport zboża z Ukrainy zmalał o 44 procent

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 21:00:00

Susza występuje w całym kraju; najmocniej dotyka zbóż jarych i ozimych

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 16:30:00

Rosjanie ukradli z okupowanych terenów ponad 25 proc. zapasów zboża

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-28 09:24:00

BULT SMOGOWICZE