O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ceny żywności cały czas w górę. Zaczyna brakować zboża

Ceny żywności

Wojna na Morzu Czarnym może doprowadzić do globalnego kryzysu głodowego i gwałtownego wzrostu ceny żywności na Zachodzie – mówi FAO.

„Rosyjska inwazja na Ukrainę, która ze względu na wstrzymanie eksportu zboża przez Ukrainę i ograniczenie dostaw z Rosji spowodowała już wzrost cen pszenicy do 500 dolarów za tonę w niektórych skupach, wkrótce doprowadzi do wzrostu głodu na świecie, zwłaszcza w biednych krajach. Ponadto w wielu krajach uprzemysłowionych rosną ceny i rosną wydatki na żywność” – powiedział ukraińskiej agencji informacyjnej Interfax i na swoim Facebooku Andrij Jarmak, ekonomista w wydziale inwestycyjnym Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Kryzys się pogłębia

Nie tylko zboże staje się niezwykle drogie, ale także mleko, mięso i inne produkty rolne. Przy rekordowo wysokich cenach gazu i ropy gwałtownie rosną również koszty nawozów i inne koszty produkcji. Kryzys się więc pogłębia.

„Pszenica i kukurydza stanowią 27% kalorii spożywanych na całym świecie, czyli innymi słowy, całej żywności dostępnej na świecie. Ukraina i Federacja Rosyjska eksportują łącznie ponad 25% całej pszenicy sprzedawanej na świecie. Jest to więc podstawowy produkt zapewniający bezpieczeństwo żywności. A teraz nie ma już eksportu z Ukrainy, a z Federacji Rosyjskiej jest prawie wstrzymany” – powiedział ekspert FAO.

Pozostałe ceny żywności również osiągnęły nowy rekord w lutym (nawet przed wojną na Morzu Czarnym) na rynku światowym i odnotowały wzrost o 24,1 procent w porównaniu z poprzednim rokiem, ogłosił w zeszły piątek organ ONZ ds. żywności.

Brak siewu wpłynie na ceny żywności?

„Ceny zbóż są już jak z kosmosu. Pszenica kosztuje w regionie ponad 500 dolarów” – mówi Yarmak. A gdzie idzie ta pszenica? Bardzo często są to kraje trzeciego świata. I tam jest już bardzo ciężko, nawet bez gwałtownego wzrostu cen, a teraz istnieje groźba zamieszek głodowych” – powiedział ekspert FAO na swoim profilu na Facebooku w ubiegły czwartek o konsekwencjach wojny dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego  w temacie ceny żywności.

Yarmak dodał, że działania wojskowe Federacji Rosyjskiej znacząco zakłócają również obecną kampanię zasiewów na Ukrainie, która jest szczególnie katastrofalna, biorąc pod uwagę niezwykle wysokie ceny na rynku światowym gazu ziemnego, a tym samym nawozów mineralnych, ponieważ połączenie tych czynników oznacza, że Ukraina prawdopodobnie nie będzie mogła eksportować zboża przez wiele miesięcy, a zbiory osiągną prawdopodobnie dopiero po kilku latach poziom przedwojenny.

Jednocześnie izolacja rynków innych krajów od zakupu produktów rolnych z Federacji Rosyjskiej znacząco wpłynie także na podaż zboża na rynku światowym i masowo zmieni przepływy handlowe.

„Przez cały ten czas, zgodnie z moimi bardzo przybliżonymi minimalnymi szacunkami, liczba ludzi na świecie, którzy nie mają dostępu do minimalnej ilości kalorii, wzrośnie o 800 milionów, a może o 1 miliard” – uważa ekspert FAO.

„Oznacza to gwałtowny wzrost śmiertelności noworodków w biednych krajach świata i wiele zgonów z powodu głodu i innych chorób spowodowanych niedożywieniem dorosłych” – powiedział Yarmak.

Wydatki na żywność również dramatycznie rosną na Zachodzie

W rozwiniętych krajach świata zachodniego wiele osób zainwestowało swoje oszczędności w akcje. Teraz w ciągu ostatnich kilku dni stracili już setki miliardów dolarów, a stracą jeszcze więcej”.

Ekspert FAO jest przekonany, że w przyszłości będziemy musieli wydać na żywność o setki miliardów dolarów więcej, a to będzie musiało pochodzić z oszczędności.

Indeks Cen Żywności Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), który śledzi najczęściej sprzedawane artykuły spożywcze na świecie, wynosił średnio 140,7 punktu w zeszłym miesiącu, w porównaniu z 135,4 w styczniu. To wzrost o 24,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i jednocześnie są to najwyższe ceny żywności w historii.

Gwałtownie rosnące ceny żywności przyczyniły się ostatnio do większego wzrostu globalnej inflacji, ponieważ większość gospodarek wyszła z kryzysu koronawirusowego, a FAO ostrzegło, że wyższe koszty zagrażają biedniejszym grupom ludności w krajach uzależnionych od importu. Ekonomista FAO, Upali Galketi Aratchilage, powiedział: „Wpływ warunków zbiorów na Morzu Czarnym i dostępności eksportowej zboża dostarczył tylko częściowego wyjaśnienia gwałtownego wzrostu światowych cen żywności”.

„Jeszcze większy nacisk na inflację cen żywności pochodzi spoza produkcji żywności, zwłaszcza z sektora energetycznego, nawozów i pasz” – powiedział ekspert FAO. „Wszystkie te czynniki mają tendencję do zmniejszania marż zysku producentów żywności i zniechęcania ich do inwestowania i rozszerzania produkcji”.

Czytaj również: Izba Zbożowo–Paszowa: Ceny zbóż w Polsce i na giełdach wzrastają

agrarheute.com /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023