O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ziemniaki bryza – późna odmiana na placki i kluski

Ziemniaki bryza

Ziemniaki bryza to średnio późna jadalna odmiana tego warzywa. Należy do gatunku konsumpcyjnego BC, lekko kwitnąca, lekko jędrna, o bardzo dobrym smaku.

Po zebraniu ziemniaków można je wykorzystać do produkcji tłuczonych ziemniaków, placków, pierogów i suchej karmy. Średni plon z hektara wynosi 42,6 tony. Typ BC, czyli ogólno-użytkowy, mączysty posiada w sobie więcej skrobi, przez co są bardziej suche niż typ A. Bardzo łatwo rozgniatają się pod naporem widelca. Są stosowane do ogólnego użytku i spożycia, a zarazem mączysty. który nadaje się do gotowania jak i smażenia. Tego typu ziemniaki są idealne do przyrządzenia z nich placków ziemniaczanych, frytek, puree.

Charakterystyka ziemniaka

Ziemniaki bryza to nie tylko skrobia. Zawiera również łatwo przyswajalne węglowodany, w tym duże ilości błonnika. Włóknista część ziemniaków jest bardziej miękka i nie podrażnia wyściółki jelit, jak surowe otręby i płatki górskie. Skóra i otoczenie zawierają najwięcej błonnika, więc najlepszym i najzdrowszym sposobem jest ich równomierne przygotowanie. Produkty roślinne nie są często utożsamiane z białkiem. Większość z nich zawiera znikome ilości tego składnika. W przypadku ziemniaków zawartość ta jest wyższa niż w przypadku innych warzyw. Ponadto pod względem jakości białka ziemniaki są bardzo zbliżone do białka sojowego, które uważane jest za najcenniejsze białko roślinne.

Ziemniaki są bogatym źródłem, wspomnianej wyżej witaminy C. Ogólna zawartość witamin w kartoflach nie jest zbyt wysoka, ale typowa ilość spożywana podczas obiadu może zaspokoić Twoje dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Młode ziemniaki mają wysoką zawartość witaminy C. Podczas przechowywania ilość kwasu askorbinowego stopniowo spada. Poza witaminą C bulwy ziemniaka są bogate również w witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają na zmiany w przemianie materii, a także na układ pokarmowy i nerwowy.

Ziemniaki bryza

Ziemniaki bryza – jak uprawiać?

Ziemniaki bryza, są okrągłe, o średnich oczkach. Miąższ bulwy jest żółty i nie brązowieje, gdy jest surowy lub po ugotowaniu. Skóra umiarkowanie szorstka. Bulwy są umiarkowanie odporne na uszkodzenia mechaniczne i mają średni okres przydatności do spożycia.

Odmiana o umiarkowanych wymaganiach glebowych i wodnych. Podłoże uprawowe można nawozić azotem w dawce 120-150 kg N/ha. Odmiana Bryza jest odporna na wirusa kędzierzawki liści, mątwika ziemniaczanego i raka ziemniaka, a umiarkowanie odporna na wirusa karłowatości ziemniaka i wirusa mozaiki ziemniaka, zarazę ziemniaka, chorobę plamistą. Charakteryzuje się niską wrażliwością na metrybuzynę.

Czytaj również: Największy ziemniak na świecie wykopany w Nowej Zelandii

Akademiasmaku/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023