PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Warzywa / Wojna sprawia, że ukraiński sektor ziemniaków notuje poważne straty

Wojna sprawia, że ukraiński sektor ziemniaków notuje poważne straty

Autor: Monika Faber 2022-04-25 19:30:00
wojna

 Wojna sprawia, że każdy sektor gospodarki kraju uczestniczącego w konflikcie staje na głowie. Nie inaczej jest na Ukrainie.

W tej chwili Ukraina i jej obywatele cierpią bezpośrednio i pośrednio na wiele sposobów z powodu rosyjskiej inwazji. Odnosi się to również do ukraińskiej gospodarki, a wojna ma poważny wpływ na sektor ziemniaków tego kraju, którego świeży rynek wyceniany był rocznie na 400-800 mln USD.

Wysokie miejsce Ukrainy pod kątem produkcji ziemniaka

Według danych opublikowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa  (FAO) w 2020 roku Ukraina była trzecim największym producentem ziemniaków na świecie, kiedy kraj wyprodukował 20,8 mln ton. Mimo to krajowa produkcja nie wystarcza do zaspokojenia popytu lokalnego rynku, a Ukraina importuje setki tysięcy ton rocznie.

Import tego jakże ważnego strategicznie produktu żywnościowego dziwi, ponieważ według portalu potatoclub.com.ua na Ukrainie w 2019 r. ponad 5 tysięcy rolników zakupiło domowe maszyny i urządzenia do produkcji i magazynowania ziemniaków o wartości około 6 miliardów hrywien.

wojna

Wojna niszczy infrastrukturę rolniczą

Kilka obszarów na Ukrainie albo nadal jest okupowanych przez wojska rosyjskie, albo ma negatywny wpływ na aktywne walki. Wojska rosyjskie nadal okupują obwód chersoński i znaczną część obwodu zaporoskiego na południu kraju, a na wschodzie obwód doniecki, ługański i charkowski. 

Tymczasem niedawna kontrofensywa Ukrainy zmusiła wojska rosyjskie do wycofania się z regionów Żytomierza, Kijowa, Czernihowa i Sumy z północy kraju. Jednak pomimo ich wycofania się, wiele pól rolników jest nadal zaminowanych, a wiele magazynów ziemniaków zostało zniszczonych przez Rosjan.

Czytaj także: Wojna może zniszczyć nawet połowę ukraińskich plonów zbóż

źródła:freshplaza.com/fot.pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski

Jak przycinać pomidory – prawidłowe sposoby pielęgnowania roślin


Autor: Magdalena Podgórska

Ukraińscy rolnicy musieli wyrzucić tony pomidorów. „Rosjanie nie pozwolili na transport”


Autor: Świat Rolnika

Jak i kiedy siać paprykę? Podajemy odpowiednie terminy


BULT SMOGOWICZE