O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-03-2021

Autor: Monika Faber

Uprawa pietruszki – jak to zrobić, by się opłacało?

Uprawa pietruszki

Uprawa pietruszki jest odporna na przymrozki, dlatego też idealnie nadaje się do uprawy w polskim klimacie umiarkowanym. Pietruszka bardzo często stosowana jest w kuchni zwłaszcza jako niezbędny element wywarów. Zawiera dużo witaminy C, wapnia, fosforu, magnezu i żelaza. Ze względu na jej właściwości należy dbać o jej uprawę by dała owocne plony.

Uprawa pietruszki – charakterystyka uprawy

Pietruszka zaliczana jest do roślin klimatu umiarkowanego, nie ma dużych wymagań cieplnych oraz dobrze znosi przymrozki. Do kiełkowania nasion potrzebuje temperatury 2-3 stopni powyżej zera, natomiast najniższa temperatura, którą toleruje wynosi -9°C. Jednakże dla prawidłowego rozwoju powinna mieć zapewnione 16-18°C. Nie tylko temperatura jest kluczowa dla prawidłowego wzrostu rośliny, ale także nawilżenie gleby zarówno w okresie kiełkowania oraz wschodów i przyrostu korzeni. Brak wody lub jej nieodpowiedni poziom wydłuża czas kiełkowania, a w późniejszych fazach rozwoju doprowadza do zbyt dużego rozrostu korzeni bocznych i w konsekwencji ich zniekształcenia. Uprawa pietruszki najlepiej wzrasta na podłożu piaszczysto-gliniastym o dużej pojemności wodnej oraz odczynie obojętnym.uprawa pietruszki 44

Uprawa pietruszki – jak zadbać o podłoże?

Najlepszym okresem przerwy dla uprawy pietruszki są 3 lata. Bezwzględnie należy wystrzegać się wysiewu na tym samym polu powyższego warzywa po: ziemniakach, marchwi, pomidorach, cebuli, grochu i czosnku, gdyż może stanowić to idealne warunki do rozwoju nicieni i patogenów chorobotwórczych. Natomiast do grona dobrych przedplonów zaliczyć można: warzywa dyniowate oraz zboża, za wyjątkiem owsa. Uprawa pietruszki powinna być jesienią poprzedzona nawożeniem organicznym pod postacią obornika w dawce 20-30 ton/ha oraz nawożeniem mineralnym. Aby dobrać odpowiedni nawóz należałoby rozpocząć od analizy składu chemicznego gleby. Natomiast jeżeli gospodarz uzna dany zabieg za nieopłacalny trzeba pamiętać o podstawowych zasadach, jak – nawozy fosforowe i potasowe wysiewa się przed siewem, a azotowe należy podzielić na dwie dawki – pierwsza z nich powinna być zastosowana przed siewem, a druga pogłównie.

Czytaj także: Ceny żywności w 2021 roku nadal będą rosnąć

Uprawa pietruszki – wysiew i zabiegi pielęgnacyjne

Najczęściej wybieranym sposobem wysiewu pietruszki jest na płask, a rzadziej na redlinach. Uprawa pietruszki powinna rozpoczynać się na początku wiosny. Nasiona wysiewa się do wytyczonych znacznikiem rzędów oddalonych od siebie o 30-40 cm i umieszczonych na głębokości 1,5-2 cm. Jeżeli mamy do czynienia z uprawą towarową wysiew powinien odbywać się pasowo-rzędowy, przy czym pasy powinny być szerokości 135 cm w trzech, przy zachowaniu 40 cm odległości lub czterech rzędach przy zachowaniu 28 cm odległości. Statystyki wskazują, że na jeden hektar uprawy potrzebne będzie nawet 3 kg nasion. Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest odchwaszczanie. Kiedy wschody są za gęste warto wprowadzić przerwy na około 5 cm między roślinami. Zalecana dawka nawodnienia wynosi 10 mm wody, jednakże w czasie suszy można zwiększyć ją nawet trzykrotni.

Źródło: gov.pl

swiatrolnika.info 2023