O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-04-2022

Autor: Michał Rybka

Szarek komośnik niszczy uprawy. Krajowa Spółka Cukrowa pomoże

Krajowa Spółka Cukrowa

Krajowa Spółka Cukrowa, a konkretnie jej zarząd podjął decyzję o pomocy dla plantatorów buraków cukrowych w walce ze szkodnikami.  

Spółka poinformowała, że chodzi o powstrzymanie chrząszcza szarka komośnika. Wyjaśniono, że szarek komośnik Bothynoderes punctiventris jest w ostatnich latach dużym zagrożeniem dla upraw buraka cukrowego w okresie wiosennym, głównie w rejonie południowo-wschodniej Polski. Dodano, że pomoc przewiduje promocyjne ceny na specjalne preparaty.

Środki do insektycydowej ochrony plantacji w promocyjnej cenie

Dodano, że intensywny żer szkodnika przyczynia się do całkowitego niszczenia części zielonych i zamierania młodych roślin, co prowadzi do zmniejszenia obsady, a w konsekwencji do obniżenia plonu korzeni. "Ze względu na biologię szkodnika skuteczna ochrona plantacji jest niezwykle trudna, gdyż wychodzenie szarka z miejsc spoczynku zimowego i przemieszczanie się na plantacje buraka jest rozłożone w czasie i ściśle uzależnione od warunków atmosferycznych. W okresie nasilonego występowania szkodnika znane są przypadki zniszczenia kilkuhektarowych plantacji przez szarka komośnika w ciągu kilku godzin" – wskazano.

Spółka przekazała, że zaoferowała ona specjalną promocję na insektycydową ochronę upraw buraka cukrowego, która ma pomóc chronić plantacje buraka cukrowego na zagrożonych terenach przed szarkiem komośnikiem.

"Biorąc pod uwagę zagrożenie powodowane żerowaniem szkodnika Zarząd KSC podjął 4 kwietnia br. decyzję o wsparciu plantatorów w ochronie plantacji buraka cukrowego przed szarkiem komośnikiem. Udzielone wsparcie obejmuje możliwość nabycia środków do insektycydowej ochrony plantacji wraz z adiuwantem w promocyjnej cenie 1 zł" – poinformowano.

Krajowa Spółka Cukrowa wyjaśniła, że warunkiem skorzystania z oferty jest wystawienie co najmniej jednej pułapki feromonowej na plantacji buraków cukrowych, prowadzenie monitoringu plantacji pod kątem wystąpienia szarka komośnika oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej przedstawiającej odłowione szkodniki. Pomoc jest o tyle istotna, że siewy buraka cukrowego już trwają.

"Wsparcie dotyczy zakupionych w cukrowniach KSC preparatów na dwa zabiegi ochrony insektycydowej na szarka komośnika obejmujące insektycyd Cyperkil Max 500 EC (cypermetryna 500 g) łącznie z adiuwantem BetaPlus na areał nie większy niż podany w umowie kontraktacyjnej" – wyjaśniono.

Krajowa Spółka Cukrowa

Krajowa Spółka Cukrowa przypomina o ofercie na buraki kontraktowe

Dodano, że w ostatnim czasie w KSC wprowadzona została także dodatkowa premia w wysokości 1 tys. zł netto za każdy hektar plantacji buraka cukrowego zasianego w sezonie 2022 roku, a wypłaty będą realizowane do końca czerwca.

Przypomniano, że w tym sezonie KSC oferuje plantatorom nie mniej niż 35 euro za jedną tonę buraków kontraktowanych 16 proc. Dodano, że w przypadku korzystnych warunków finansowych spółki jest możliwość do dalszych rozmów. "W sezonie 2022 wprowadzony zostanie mechanizm reklasyfikacji buraków nadwyżkowych, co pozwoli na rozliczenie części dostarczonych nadwyżek w cenie buraków kontraktowanych" – przekazano.

Krajowa Spółka Cukrowa jest największym producentem cukru w Polsce, jej udział w rynku stanowi ok. 40 proc. Jest też jednym z największych w Unii Europejskiej. W ubiegłej kampanii 2020/2021 KSC wyprodukowała 820 tys. ton cukru, przerabiając 6,2 mln ton buraków cukrowych. Polaryzacja (zawartość cukru w buraku) była na poziomie 15 proc. 

Czytaj też: Krajowa Spółka Cukrowa S.A. nowym członkiem Bussines & Science Poland

PAP/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023