PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Warzywa / Siewy buraka cukrowego już trwają; rolnicy liczą na duże zyski

Siewy buraka cukrowego już trwają; rolnicy liczą na duże zyski

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-03-25 21:30:00
Siewy buraka cukrowego

Pomimo ciągle utrzymujących się nocami niskich temperatur do 23 marca, rozpoczęto już siewy buraka cukrowego w wielu rejonach Polski.

W rejonach kontraktacyjnych Pfeifer&Langen Polska obsiano burakami tysiąc siedemset pięćdziesiąt hektarów pól uprawnych. Pierwsze siewy wykonano już 15 marca. Nowe technologie uprawy mają pozwolić rolnikom na mniejsze zużycie paliwa oraz nawozów.  Jednocześnie Pfeifer&Langen Polska podniósł cenę skupu buraków w sezonie 2022/23.

Siewy buraka cukrowego w sezonie 2022/23 rozpoczęte

Siewy buraka cukrowego trwają już we wszystkich rejonach kontraktacyjnych Pfeifer&Langen Polska: w Środzie Wlkp, Gostyniu i Miejskiej Górce, a także w Glinojecku na Mazowszu, zarówno w technologii bezorkowej jak i konwencjonalnej. Słoneczne dni i nocne przymrozki w marcu szybko osuszyły pola przeznaczone do siewu roślin jarych.

W tym roku przed akcją siewną plantatorzy zostali zaopatrzeni w dodatkowe 10 nowych siewników. Kupił je producent cukru Pfeifer&Langen Polska i odsprzedał z dogodnym terminem zapłaty lub udostępnił plantatorom buraka cukrowego na zasadzie wynajmu. Plantatorzy kupili również osiem kolejnych agregatów do uprawy pasowej. To oznacza, że rośnie popularność tego sposobu uprawy. Jego zaletą jest ograniczenie liczby przejazdów przez pole. To powoduje oszczędność czasu pracy i zużycia oleju napędowego. Poza tym zwiększa się efektywność nawożenia, a ryzyko erozji gleby zostaje bardzo ograniczone. Z tego powodu z roku na rok wzrasta powierzchnia pól, na których plantatorzy stosują uprawę pasową. 

Siewy buraka cukrowego

Pfeifer&Langen podnosi cenę skupu buraków

Duże zmiany na rynkach rolnych i przede wszystkim na rynku nawozów w ostatnich miesiącach powodowały gorące dyskusje na temat opłacalności poszczególnych roślin. W lutym Pfeifer&Langen Polska podniósł cenę zarówno buraków skupionych w kampanii 2021 jak i zakontraktowanych na sezon 2022/2023.

Ze względu na to, że w ostatnim czasie zarówno na europejskim jak i światowym rynku nastąpił wyraźny wzrost cen cukru, niewykluczone jest, że ceny buraków będą dalej rosły. Może się okazać, że obecne siewy buraka cukrowego okażą się jednymi z najbardziej opłacalnych upraw w Polsce.

W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. produkcję cukru w Polsce prowadzą cztery cukrownie: w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i w Glinojecku. Zakłady te skupują buraki wyłącznie od polskich plantatorów, swoje produkty sprzedają m.in. pod marką Diamant.

Czytaj też: Drony, satelity i inne technologie dla rolników

Pfeifer&LangenPolska/fot.Pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski

Jak przycinać pomidory – prawidłowe sposoby pielęgnowania roślin


Autor: Magdalena Podgórska

Ukraińscy rolnicy musieli wyrzucić tony pomidorów. „Rosjanie nie pozwolili na transport”


Autor: Świat Rolnika

Jak i kiedy siać paprykę? Podajemy odpowiednie terminy


BULT SMOGOWICZE