PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Warzywa / Produkcja warzyw szklarniowych w Ukrainie nie zostanie ograniczona

Produkcja warzyw szklarniowych w Ukrainie nie zostanie ograniczona

Autor: Emilia Gromczak 2022-03-17 21:00:00
produkcja warzyw szklarniowych

Ukraińscy rolnicy deklarują, że mimo obecnej sytuacji i rosnących cen produkcja warzyw szklarniowych w ich kraju nie będzie ograniczona. 

Rolnik szklarniowy Igor Sachno z regionu Chersoniu wskazuje, że pomimo wzrostu cen paliwa, nawozów, sprzętu ochronnego, folii, taśmy ściekowej i innych materiałów eksploatacyjnych, produkcja warzyw w szkalrniach nie zmniejszy się. Według niego nie jest łatwo przerzucić się na inne technologie.

Produkcja warzyw szklarniowych w Ukrainie się nie zatrzyma

Według niektórych doniesień plantatorzy warzyw będą musieli w tym sezonie przestawić się na inne uprawy, a nawet ograniczyć swoją działalność, zwłaszcza szklarnie, ponieważ wzrosły ceny ogrzewania, nawozów, sprzętu ochronnego czy też folii. Rolnik szklarniowy Igor Sachno z regionu Chersoniu zadeklarował, że produkcja warzyw w szklarniowych w Ukrainie nie zmniejszy się. Informuje on, że przygotowywane są sadzonki, które już nurkują na pomidorach, a w zależności od warunków pogodowych prawdopodobnie w marcu rośliny zostaną posadzone na stałe w szklarniach foliowych. Zima była dosyć ciepła, nie było szczególnych problemów z przygotowaniem sadzonek. Oznacza to, że wszystko odbywa się zgodnie z planem rocznym. 

produkcja warzyw szklarniowych Ukraina

Rolnik z Ukrainy: jesteśmy przyzwyczajeni do niestabilności 

Ukraiński rolnik powiedział, że rolnicy są przyzwyczajeni do niestabilnych warunków. Chodzi tutaj o m.in. pandemię koronawirusa czy ostatnią militarną agresję Rosji. 

Jeśli chodzi o wzrost kosztów uprawy, to produkcja warzyw szklarniowych nie jest nawet tak krytyczna, jak na polu pod zbożami czy uprawami przemysłowymi. W szklarniach nie ma tak dużych ilości produkcji.

Przez rosnące ceny gazu w Europie notujemy niedobory warzyw szklarniowych. W szczególności prawdopodobnie spadną dostawy warzyw szklarniowych z Holandii, gdzie do ogrzania 25 000 akrów szklarni potrzeba około 2,4 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie (około 8% krajowego zużycia surowca). Z kolei wiele brytyjskich farm szklarniowych nie zaczęło nawet sadzić sadzonek.

Przeczytaj także: Ceny warzyw szklarniowych notują znaczne wahania w ostatnim tygodniu

east-fruit.com/fot.pixabay.com


Choroby buraków cukrowych to nie tylko chwościk. Jak je zwalczać?

Autor: Tomasz Racki 2022-06-29 08:00:00

Bellarosa idealnie komponuje się do różnego rodzaju mięs i ryb

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 21:00:00

Jak przycinać pomidory – prawidłowe sposoby pielęgnowania roślin

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-19 23:00:00

BULT SMOGOWICZE