PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Warzywa / Pomidor bawole serce – wskazówki dotyczące uprawy

Pomidor bawole serce – wskazówki dotyczące uprawy

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-05-30 01:00:00
bawole serce

Pomidor bawole serce jest znany ze swoich dużych i mięsistych owoców. Oto, na co należy zwrócić uwagę podczas sadzenia i pielęgnacji bawolych serc.

Bawole serca są popularne wśród wielu ogrodników-hobbystów. Są łatwe w utrzymaniu i mogą wytwarzać ogromne owoce. W tym artykule opowiemy wszystko, co warto wiedzieć o tym pomidorze.

Bawole serce – pochodzenie i charakterystyka

Bawole serce pochodzi prawdopodobnie z Rosji (gdzie został po raz pierwszy wspomniany) z końca XIX wieku. Później dotarł do USA, gdzie do dziś jest powszechnie uprawiany. Pomidor jest również bardzo popularny we Francji i Włoszech, gdzie jego owoce są często sprzedawane na targach rolnych.

Jak sama nazwa wskazuje, pomidory przypominają kształtem i wielkością bawole serca. Owoce osiągają wagę od 100 do ponad 1000 gramów. Niektóre pomidory są gładkie i w kształcie serca, inne mają głębokie żebra. Pomidor ma tylko kilka nasion.

Bardzo często rośliny pomidora wyglądają dość chorowicie. Ich liście mają tendencję do skręcania się i opadania. Nie należy się jednak martwić, to zupełnie normalne. Pomidory, gdy dojrzeją, szybko miękną, dlatego należy je zjeść lub przetworzyć wkrótce po zebraniu. Pomidory są cudownie aromatyczne, o słodkim, lekko kwaskowatym smaku.

bawole serce

Uprawa pomidorów

Pomidory wymagają dużo ciepła i nie powinny być trzymane na zewnątrz bez jakiejkolwiek ochrony przed deszczem. Dobrze rosną także w doniczce przy południowej ścianie. Należy pamiętać o stosowaniu gleby przeznaczonej specjalnie dla pomidorów.

Bawole serce najlepiej rośnie, gdy ma tylko jeden pęd główny. Należy usunąć wszystkie pędy boczne i podeprzeć roślinę tyczką, aby utrzymać ciężar owoców. Naturalny, wolno uwalniający się nawóz dostarczy roślinie wystarczającej ilości składników odżywczych. W przypadku pomidorów doniczkowych najlepszy jest nawóz płynny.

Duże pomidory dojrzewają od końca lipca do początku października. Bawole serce jest idealne do sałatek, ale świetnie sprawdza się także w zupach i sosach. Pomidory nie zawsze są żółte lub czerwone. Istnieją także czarne i niebieskie odmiany pomidorów.

Czytaj też: Pomidory mają nawet 13 000 genów więcej niż ludzie

plantura.garden/fot.screen yt, Dzień z życia ogrodnika amatora/fot.pxhere


Bellarosa idealnie komponuje się do różnego rodzaju mięs i ryb

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 21:00:00

Jak przycinać pomidory – prawidłowe sposoby pielęgnowania roślin

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-19 23:00:00

Ukraińscy rolnicy musieli wyrzucić tony pomidorów. „Rosjanie nie pozwolili na transport”

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-17 10:30:00

BULT SMOGOWICZE