PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Warzywa / Ceny pomidorów będą wysokie. Polscy plantatorzy nie mają złudzeń

Ceny pomidorów będą wysokie. Polscy plantatorzy nie mają złudzeń

Autor: Świat Rolnika 2022-05-09 15:00:00
ceny pomidorów

Polscy rolnicy i plantatorzy przewidują dalszą drożyznę na rynku warzyw. Ceny pomidorów spadną dopiero w lipcu, kiedy rozpocznie się zbiór plonów.

Polska jest jednym z największych producentów pomidorów w UE, a teraz stała się także jednym z głównych dostawców tych produktów na Ukrainę. Zbiory pomidorów w Polsce to około 1 mln ton, prawie wszystkie produkty uprawiane są w szklarniach, najbardziej popularne są pomidory różowe.

Sezon na pomidory szklarniowe w Polsce rozpoczął się pod koniec marca, ale masowe zbiory rozpoczynają się w maju.

Polski sektor pomidorów

AgroTimes zwraca uwagę, że od ubiegłego roku w większości sektorów konsumenckich nastąpił wzrost cen. 2022 nie przyniesie żadnych zmian – , w tym warzyw, pozostaną wysokie. Na początku maja ceny pomidorów malinowych na podwarszawskiej hurtowni Bronisze kształtowały się: ​​8 zł/kg (1,8 USD/kg), a pomidory zwykłe do 7,50 zł/kg (1,69 USD/kg).

W lipcu rozpoczną się zbiory pomidorów na otwartym terenie, a następnie możliwy jest ich spadek cen.

ceny pomidorów

Ceny pomidorów pozostaną wysokie

Pomimo szalejącej drożyzny i ceny pomidorów, sezon na polskie odmiany szklarniowe tego warzywa rozpoczął się już na przełomie marca i kwietnia. Część odmian dostępnych jest na sklepowych półkach przez cały rok.

Ze względu na ilość światła najsmaczniejsze warzywa będą zbierane od maja do później jesieni. Pomidory wyróżniają się ponadprzeciętną jakością oraz wyjątkowym smakiem. Warzywo to zawiera wiele cennych składników, pozytywnie wpływających na nasze zdrowie. Warzywa te słyną z bogactwa potasu, który dzięki działaniu moczopędnemu może obniżać ciśnienie krwi. W pomidorach znajdziemy także wapń, magnez i żelazo.

Polskie pomidory są bogate w likopen, związek odpowiedzialny za czerwoną barwę, tych popularnych warzyw. Jest to jeden z silnych przeciwutleniaczy, chroniących organizm przed wolnymi rodnikami. Dzięki temu pomidory pośrednio zapobiegają uszkodzeniom komórek i spowalniają procesy starzenia.

W pomidorach znajdziemy też dużo witaminy C, która wzmacnia odporność, chroni komórki i przyspiesza gojenie ran. Pomidory zawierają witaminę E i beta-karoteny, które również należą do przeciwutleniaczy i wykazują działanie przeciwnowotworowe. W pomidorach występują również witaminy z grupy B, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy. Pomidor to zdecydowanie produkt dietetyczny. Składa się w większości z wody, co sprawia, że jest niskokaloryczny. 100 gramów tego warzywa to około 15 kcal. Co więcej, pomidor, podobnie jak wiele innych warzyw zawiera błonnik pokarmowy i niewiele cukrów.

Czytaj również: Bronisze: Ceny wysokie, ale handel na wielkanoc idzie pełną parą

east-fruit.com /fot.pixabay


Bellarosa idealnie komponuje się do różnego rodzaju mięs i ryb

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 21:00:00

Jak przycinać pomidory – prawidłowe sposoby pielęgnowania roślin

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-19 23:00:00

Ukraińscy rolnicy musieli wyrzucić tony pomidorów. „Rosjanie nie pozwolili na transport”

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-17 10:30:00

BULT SMOGOWICZE