PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Warzywa / Pietruszka naciowa a korzeniowa to nie to samo. Warto znać różnicę

Pietruszka naciowa a korzeniowa to nie to samo. Warto znać różnicę

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-12 18:00:00
Pietruszka naciowa

Pietruszka naciowa jest obecna niemal w każdym warzywniku. Chętnie dodajemy ją do zup, sałatek i innych popularnych potraw.

Wyróżniamy pietruszkę korzeniową i naciową. Korzeniowa ma twardy korzeń, który nie nadaje się do jedzenia. Za to można spożywać jej liście. Z kolei naciowa ma zarówno jadalny korzeń, jak i liście. Możemy wyróżnić wiele odmian w ramach tych dwóch warzyw m.in. pietruszkę korzeniową Halblange czy naciową Nutkę. Przyjrzymy się sposobom uprawy i przechowywania tych warzyw. 

Uprawa i odmiany pietruszki 

Pietruszka naciowa ma jadalne liście i korzeń. W przypadku pietruszki korzeniowej możemy spożywać jedynie liście. Jeśli chodzi o wymagania uprawowe obu pietruszek, to tutaj nie ma zbyt drastycznych różnic. Warto jednak wiedzieć, że korzeniowa ma mniejszą tolerancję na zbitą glebę. Ziemia musi być w tej uprawie dobrze spulchniona. Pietruszka naciowa jest natomiast bardziej odporna na choroby i przymrozki. Lubi żyzną i próchniczną glebę. Pietruszkę można wysiać w kwietniu wprost do gruntu. Jeśli sadzimy ją w miejsca stałe należy zachować rozstaw w rzędzie 10-15 cm, a pomiędzy rzędami 20-30 cm.

Wśród pietruszek korzeniowych oraz naciowych występują różne odmiany. Możemy wyróżnić m.in. pietruszkę korzeniową Harblange, Lenkę lub Ołomuńcka. Pierwsza z nich jest odmianą późną, ale bardzo plenną. Przeznaczona jest na zbiór jesienny i zimowy. Lenka to odmiana średnio późna. Jest bardzo aromatyczna. Z kolei odmiana Ołomuńcka dobrze znosi okresowe braki wody i zmienną pogodę. Nadaje się do długiego przechowywania. W ramach pietruszki naciowej możemy wymienić m.in. takie odmiany, jak Nutka czy Festival PNE. Pietruszka naciowa Nutka daje możliwość uzyskania 2-3 plonów. Jest tolerancyjna na mączniaka prawdziwego. Z kolei Festival jest polecana na pęczki lub susz. 

pietruszka naciowa właściwości

Pietruszka naciowa to prawdziwa bomba witaminowa

Zarówno pietruszka naciowa i korzeniowa nadają się do sałatek, zup i innych dań. Natka pietruszki ma wiele witamin m.in. C, A, B1 oraz sole mineralne m.in. potas, cynk, miedź i żelazo. Pietruszka naciowa przechowywana w zimnej wodzie będzie świedza nawet przez kilka dni. Mamy również możliwość zamrożenia jej, ale trzeba pamiętać, że przed włożeniem pietruszki do zamrażarki lub lodówki trzeba ją dokładnie umyć i osuszyć. 

Pamiętajmy, aby liście pietruszki zbierać w sezonie do trzech razy. 

Czytaj też: Nawadnianie pietruszki – jak odpowiednio nawadniać to warzywo?

pnos.pl/urokiogrodu.pl/fot.pixabay.com 


Bellarosa idealnie komponuje się do różnego rodzaju mięs i ryb

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 21:00:00

Jak przycinać pomidory – prawidłowe sposoby pielęgnowania roślin

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-19 23:00:00

Ukraińscy rolnicy musieli wyrzucić tony pomidorów. „Rosjanie nie pozwolili na transport”

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-17 10:30:00

BULT SMOGOWICZE