O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Oto najlepsze sposoby na uciążliwe chwasty w burakach cukrowych

chwasty

Przedstawiamy najlepsze sposoby na chwasty w burakach cukrowych. Konieczne jest jak najszybsze wykonanie zabiegów korekcyjnych.

Na obecnym etapie wegetacji buraków cukrowych kluczowe jest wykonanie ostatnich zabiegów w ramach kompleksowej technologii zwalczania chwastów. Ze względu na specyfikę tej uprawy i niesprzyjające warunki pogodowe, takie jak panująca wiosną susza, wcześniejsze zabiegi herbicydowe mogły mieć znacznie obniżoną skuteczność.

Sposoby na chwasty w burakach cukrowych

Najlepszym rozwiązaniem na chwasty w burakach cukrowych jest zastosowanie preparatów, które zawierają substancje o działaniu nalistnym, dopasowane do rodzaju zachwaszczenia na danym polu.

W nadchodzącym okresie plantatorzy zdecydowanie powinni skupić się na ochronie herbicydowej, która w tej uprawie odbywa się według innego schematu niż w zbożach czy kukurydzy, gdzie z reguły wystarczające jest wykonanie jednego lub dwóch zabiegów zwalczających chwasty. Wynika to m.in. z faktu, że buraki cukrowe siane są w szerokich rozstawach międzyrzędzi, a okres wschodów trwa relatywnie długo. W praktyce oznacza to, że przez kilka tygodni gleba jest całkowicie odsłonięta, czyli bez problemu może dochodzić do wschodów chwastów. Z tego powodu zazwyczaj należy zastosować pełną technologię, czyli 3, a nawet 4 zabiegi herbicydowe, aby skutecznie zwalczyć chwasty, które są konkurencją dla roślin uprawnych.

chwasty buraki cukrowe

Susza utrudnia zwalczanie chwastów 

"Utrudnieniem w ochronie buraków cukrowych przed chwastami są coraz częściej występujące wiosną susze, tak jak dzieje się to w obecnym sezonie. Niestety w takich warunkach rekomendowane do zabiegów herbicydowych preparaty o działaniu doglebowym wykazują znacznie słabsze działanie. Dlatego, szczególnie w suchych latach, powinniśmy sięgać po kombinacje substancji o działaniu doglebowym i nalistnym, a w przypadku późniejszych zabiegów należy położyć większy nacisk na substancje typowo nalistne" – radzi Marcin Kanownik, Menedżer ds. upraw rolniczych w INNVIGO.

Obserwowane są właśnie wschody tych chwastów, które nie zostały całkowicie zwalczone we wcześniejszych zabiegach, gdy stosowane były głównie substancje działające doglebowo. W takiej sytuacji konieczne jest jak najszybsze wykonanie zabiegów korekcyjnych. Na tych plantacjach, gdzie problem stanowi obecność chabra bławatka lub chwastów rumianowatych, sprawdzonym, a jednocześnie korzystnym ekonomicznie rozwiązaniem będzie zastosowanie preparatu Major 300 SL, zawierającego chlopyralid. Substancja ta z powodzeniem zwalcza tego rodzaju chwasty – nie tylko w burakach, ale także w innych uprawach rolniczych.

W burakach cukrowych powszechnie występują także chwasty krzyżowe, w tym samosiewy rzepaku. Zazwyczaj można je dość łatwo wyeliminować, aplikując doglebowo środki zawierające metamitron. Jednak jeżeli takie zabiegi nie przyniosły oczekiwanego skutku i na polu wciąż występują np. samosiewy rzepaku, należy sięgnąć po preparaty oparte o substancje działające typowo nalistnie. Rekomendowanym przez INNVIGO herbicydem jest Solider, który zawiera triflusulfuron metylowy, skutecznie kontrolujący chwasty krzyżowe.

Przeczytaj także: Buraki cukrowe poradziły sobie z przymrozkami? Sprawdź 

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023