O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Nawodnienie umiejscowione – tym sposobem zastąpisz opady

Nawodnienie umiejscowione

Nawodnienie umiejscowione, nazywane czasem kroplowym montuje się głównie w sadach, szkółkach leśnych, plantacjach truskawek i rzędowych uprawach warzyw.

Linie kroplujące mają tzw. kroplowniki, które montuje się obok roślin, które chcemy nawadniać. Roślina w sposób efektywny wykorzystuje wodę, która spływa w głąb gleby. Procesem można sterować tak, aby spełniały indywidualne wymagania konkretnych gatunków roślin. Zautomatyzowane nawadnianie pozwala na planowanie i pracę zgodnie z zaprogramowanymi cyklami

Duża oszczędność wody

Nawodnienie umiejscowione pozwala na zaoszczędzenie wody. Linia kroplująca zmniejsza straty wody nawet o 65 %. Do zalet systemu nawadniania kroplowego można zaliczyć to, że nie dochodzi do poparzenia roślin w upalne dni oraz jest mniejsze ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. System ma również wady:

  • wymaga konserwacji i filtracji,
  • czasami zapychają się linie kroplujące.

Nawodnienie nadkoronowe stosuje się w sadach i na plantacjach krzewów jagodowych w uprawie polowej. System ten polega na umieszczeniu zraszaczy wysoko nad roślinami. W porównaniu do nawadniania kroplowego, nawodnienie nadkoronowe posiada wiele wad. Główną wadą stosowania zraszania nadkoronowego są nakłady finansowe. Potrzebne jest wydajne źródło wody i duże przekroje rur. Jeśli chcemy chronić rośliny przed przymrozkami, instalacja musi pracować na całej powierzchni sadu, nie możemy podzielić jej na sekcję, które ograniczą wydatek wody. Kolejna wada to, większa presja występowania chorób grzybowych. Jak zastosujemy zraszacze obrotowe, nawadniania jest cała powierzchnia plantacji – również międzyrzędzia.

Oznacza to niską efektywność wykorzystania wody przez rośliny. Negatywnym skutkiem jest ochrona plantacji przed przymrozkami. Przy 10 godzinnym zraszaniu (1 noc ochrony) dostarczymy na planacje około 30-65 mm opadu. Gdy ochronę będziemy prowadzić kilka nocy z rzędu będą to bardzo duże ilości wody dostarczonej na planację. Oznacza to zaleganie wody na cięższych glebach i znaczne utrudnienia prac agrotechnicznych oraz wjazdu maszyn na pole. Poza tym może dojść do wypłukania części składników pokarmowych.

Do zalet systemu zraszania nadkoronowego należy wszechstronność jego zastosowań. W okresach suszy poprawia mikroklimat na planacji i obniża temperaturę. Ogranicza to chociażby szkody powstałe z oparzeń słonecznych owoców. Zraszaczami nadkoronowymi możemy też wspierać ochronę roślin w kilku obszarach. W sadach czereśniowych możemy ograniczyć pękanie owoców podczas deszczu. Natomiast w sadach jabłoniowych możemy wspierać walkę z parchem.

Nawodnienie umiejscowione

Nawodnienie umiejscowione – reszta zalet

Nawodnienie umiejscowione ma zastosowanie w nawadnianiu roślin. Linie kroplujące służą do podawania wody oraz nawozów. Instalacje nadkoronowe wykorzystywane są głównie do ochrony planacji przed przymrozkami oraz schładzania planacji w upalne dni.

System nawodnień umiejscowionych należy projektować i użytkować według przyjętych zasad:

•             wydatki kroplowników powinny być tak dostosowane, aby nie do-chodziło do spływu powierzchniowego wody,

•             ciśnienie robocze w rurociągach nawadniających dobierać wg. zaleceń producentów emiterów i linii kroplujących,

•             wymaganą równomierność zwilżania gleby w ramach nawadnianych

Czytaj również: Siewy buraka cukrowego już trwają; rolnicy liczą na duże zyski

Cdr.gov.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023