PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Warzywa / NASK poszukuje twórców rozwiązań IT wspierających produkcję ziemniaka

NASK poszukuje twórców rozwiązań IT wspierających produkcję ziemniaka

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-09 08:04:00
NASK

NASK prowadzi projekt ,, Paszportyzacja polskiej żywności”. W związku z tym przedsięwzięciem poszukiwane są startupy, które rozwijają produkcję ziemniaka.

W ramach projektu "Paszportyzacja polskiej żywności" poszukiwani są twórcy rozwiązań technologicznych, startupów wspierających i automatyzujących produkcję rolną – poinformował we wtorek NASK Państwowy Instytut Badawczy. Projekt ma zapewnić bezpieczeństwo produktów, poprzez zebranie o nich kompleksowych informacji.

Żywność otrzyma specjalny ,,paszport”

Jak zwrócono uwagę we wtorkowej informacji NASK, polskie produkty rolno– spożywcze są cenione na rynkach lokalnych i zagranicznych. "Jednak konsumenci najczęściej zdani są na mocno ograniczone informacje na temat pochodzenia, jakości i warunków uprawy roślin" – stwierdzono. Dodano, że brakuje systemu, który kompleksowo i transparentnie "poinformuje konsumentów o pochodzeniu żywności, o jej jakości, o tym jak długo i w jakich warunkach była przechowywana i skąd przyjechała do sklepu, w którym ją kupujemy".

Wyjaśniono, że trwają badania nad tym, jakie informacje zebrać od rolników, a jakimi powinna dzielić się administracja publiczna, by udostępnić "kompletny obraz produkcji żywności w Polsce". Chodzi, jak wyjaśniono, o cały cykl produkcyjny, a w przypadku produktów roślinnych także przedprodukcyjny – przygotowanie i monitoring stanu gleby przeznaczonej pod uprawę. Obecnie dotyczą one produkcji ziemniaka.

Efektem prac ma być opracowanie i udostępnienie dokumentu nazwanego "paszportem", informującego o tym, kto, w jaki sposób i w jakich okolicznościach wyprodukował żywność oferowaną klientom, potwierdzając jej pochodzenie, autentyczność i jakość, a tym samym gwarantując bezpieczeństwo. "Celem jest znalezienie równowagi między obciążeniami procesowymi oraz administracyjnymi producentów i przetwórców a oczekiwaniami odbiorców" – stwierdzono.

NASK prowadzi konkurs dla twórców rozwiązań IT

"Szukamy twórców rozwiązań IT/IoT, startupów wspierających produkcję ziemniaka lub ich przedstawicieli. Zapraszamy ich, by pomogli nam stworzyć sprawiedliwe warunki rywalizacji" –– zaznaczył, cytowany we wtorkowej informacji, Robert Król Zastępca Dyrektora NASK ds. Nowych Technologii dla Polityk Publicznych.

Zwrócono uwagę, że na stronie konkursy.govtech.gov.pl opublikowano zaproszenie do konsultacji założeń konkursu, w którym rywalizować mają producenci rozwiązań informatycznych wspierających produkcję i przetwórstwo ziemniaka. "Rywalizacja ma wyłonić twórcę, który następnie otrzyma środki na wdrożenie rozwiązania u pięciu podmiotów z rynku ziemniaka" – wyjaśniono. Dodano, że taka praktyczna wiedza "uzupełni teoretyczne założenia dla rekomendacji stworzenia ogólnopolskiego systemu gromadzącego informacje o polskiej żywności".

W opinii NASK dzięki systemowi IT każdy użytkownik (producent, dystrybutor, sprzedawca i konsument) powinien łatwo sprawdzić i potwierdzić autentyczność, jakość i bezpieczeństwo danej partii żywności. "W tym celu wykorzystane powinny być proste, powszechnie dostępne czytniki (np. telefon komórkowy) pobierające informacje ze znacznika partii żywności (np. kodu QR)" – wyjaśniono.

Zaznaczono, że badania dot. rynku ziemniaka są częścią "większego projektu" obejmującego też rynki wołowiny i wieprzowiny. Inicjatorem badań jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a prace badawcze prowadzone są przez NASK PIB we współpracy z Poznańskim Instytutem Technologicznym.

Przekazano, że kolejne konsultacje i konkursy publikowane będą pod adresem: konkursy.govtech.gov.pl oraz na stronie bip.nask.pl.

Czytaj również:Paszportyzacja polskiej żywności, czyli wielki krok w przyszłość

PAP/fot.pixabay