PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Warzywa / Na Ukrainie wielki niedobór warzyw. Kapusta może być niedostępna

Na Ukrainie wielki niedobór warzyw. Kapusta może być niedostępna

Autor: Emilia Gromczak 2022-03-30 23:00:00
Kapusta 

Kapusta może być niedługo niedostępna na Ukrainie. Kraj według prognoz będzie w najbliższym czasie zmagał się z niedoborami.

Prognozuje się, że Ukraina będzie miała poważny niedobór kapusty. W miniony weekend cena kapusty białej wzrosła o 40%, co pokazuje, że sytuacja jest trudna. Dostępność warzyw może być niebawem ograniczona. Obecnie na Ukrainie wystarczające są zapasy zbóż, oleju, ziemniaków i niektórych innych produktów.

Kapusta może być niedostępna na Ukrainie

Znaczna część warzyw szklarniowych była dostarczana na Ukrainę z zagranicy, ale obecnie import jest ograniczony. Jeśli chodzi o tradycyjną kapustę na Ukrainę, to dostarczano ją głównie z południowych regionów, z których część jest obecnie okupowana. Kapusta może być neidługo niedostępna. Obecnie na Ukrainie wystarczające są jednak zapasy zbóż, oleju, ziemniaków i niektórych innych produktów.

kapusta rynek

Ceny warzyw rosną

Obecnie warzywa są 5,8 razy droższe niż w połowie marca ubiegłego roku. W miniony weekend cena kapusty białej wzrosła o 40%. 

Pod wpływem ekscytacji na rynku krajowym ceny tych produktów rosną niemal codziennie. Pod koniec ubiegłego tygodnia gospodarstwa sprzedawały kapustę po 14-18 UAH/kg (0,48-0,62 USD/kg), to dziś ceny podskoczyły do 20-25 UAH / kg (0,68-0,85 USD / kg). Jednocześnie lokalne hurtownie natychmiast zaczęły uzupełniać obecny niedobór produktów lokalnych importem z Polski. Według projektu „APK-Inform: Warzywa i Owoce ceny hurtowe polskiej kapusty białej na Ukrainie ukształtowały się w przedziale 17-20 UAH/kg (0,58-0,68 USD/kg).

Kolejnym czynnikiem wpływającym na ceny na Ukrainie jest dewaluacja hrywny. W związku z tym prawie wszystkie grupy produktów stają się droższe. W monionym tygodniu siły rosyjskie przeprowadziły atak rakietowo-bombowy na bazę sprzętu rolniczego w obwodzie sumskim. Zniszczono wiele cennego sprzętu. Ponadto wojsko Putina na masową skalę rekwiruje też sprzęt rolniczy, by wykorzystywać go m.in. do budowy umocnień.

Czytaj również: Kapusta 2020. Rozwiązania, które naprawdę się opłacają

agronews.ua/fot.pixabay.com


Autor: Sebastian Wroniewski

Jak przycinać pomidory – prawidłowe sposoby pielęgnowania roślin


Autor: Magdalena Podgórska

Ukraińscy rolnicy musieli wyrzucić tony pomidorów. „Rosjanie nie pozwolili na transport”


Autor: Świat Rolnika

Jak i kiedy siać paprykę? Podajemy odpowiednie terminy


BULT SMOGOWICZE