O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Kiedy sadzić czosnek i jakie wybrać stanowisko pod uprawę

kiedy sadzić czosnek

Czosnek jest zaliczany do warzyw oraz roślin leczniczych i przyprawowych. Warto wiedzieć, kiedy sadzić czosnek i jakie stanowisko wybrać. 

Wyróżniamy czosnek pospolity, czosnek zwyczajny (Allium sativum L.) - w uprawie towarowej jest rośliną dwuletnią lub jednoroczną. Jest on zaliczany zarówno do warzyw, roślin leczniczych, jak i przyprawowych. Co ciekawe, przy prawidłowej uprawie czosnku ozimego możemy spodziewać się wyższego plonu, niż w przypadku uprawy czosnku jarego.

Kiedy sadzić czosnek 

W naszych warunkach klimatycznych możemy uprawiać czosnek jary (sadzony wiosną) i czosnek ozimy (sadzony jesienią). W przypadku czosnku ozimego najlepszy jest okres od połowy września do końca października. To kiedy sadzić czosnek zależy też od aktualnie panującej pogody.

Pamiętajmy, żeby wybierać duże i zdrowe ząbki do sadzenia. Przed sadzeniem należy je zamoczyć w roztworze grzybobójczym, który jest zarejestrowany w aktualnym programie ochrony warzyw. Ząbki sadzimy 6-8cm w głąb ziemi piętką w dół. Odległość miedzy rzędami powinna wynosić 20-25 cm i co 8-12 cm w rzędzie. Ziemię lekko ugniatamy. Termin sadzenia powinien być tak dostosowany, aby ząbki zdążyły się przed nadejściem zimy dobrze ukorzenić, ale roślina nie może się nadmiernie rozwinąć, gdyż grozi to jej przemarznięciem.

kiedy sadzić czosnek termin

Najlepsze stanowisko do uprawy w ogrodzie

Wiemy już, kiedy sadzić czosnek, dlatego warto przyjrzeć się stanowisku pod jego uprawę. Stanowisko pod uprawę czosnku ozimego powinno być słoneczne, ale osłonięte. Gleba musi być piaszczysto-gliniasta, średnio wilgotna, a pH obojętne (6,5-7). Przed posadzeniem czosnku najlepiej odpowiednio wcześnie wykonać analizę gleby i ewentualnie uzupełnić składniki pokarmowe. Nie należy sadzić czosnku na tym samym miejscu, gdzie rósł on w roku poprzednim, z uwagi na ryzyko nagromadzenia się w glebie patogenów. Zbiór czosnku ozimego przypada na lipiec, a do zbioru przystępujemy, gdy około 50% szczypioru jest załamana. 

Jeśli chodzi o odmiany to najlepiej sprawdzą się te polskie. Wśród czosnku ozimego możemy wybrać:  Arkus, Harnaś, Mega, Zawrat, Huzar.

Czytaj też: Peruwiański czosnek kończy przedwcześnie sezon przez wysoki popyt!

sodr.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023