PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Warzywa / Jak siać marchew w ogrodzie? Dowiedz się dzięki poradnikowi 

Jak siać marchew w ogrodzie? Dowiedz się dzięki poradnikowi 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-08-07 17:00:00
Jak siać marchew

Jak siać marchew w ogrodzie? Marchew ma opinię trudnej do uprawy, zwłaszcza na ciężkiej, zbitej glebie. Jednak z naszym poradnikiem będzie to dużo łatwiejsze.

Marchewki są warzywami dwuletnimi, chociaż zazwyczaj zbiera się je w pierwszym roku w  zrostu, zanim zimują i zawiązują kwiaty w następnym roku. Liście marchwi są drobno rozcięte z liśćmi złożonymi podobnymi do paproci. Nasiona kiełkują w ciągu 10 do 21 dni. Od nasiona do zbiorów trwa zwykle od 50 do 75 dni.

Jak siać marchew? Najważniejsze informacje 

Marchew preferuje stanowiska słoneczne (od 6 do 10 godzin słońca). Sama gleba powinna być swobodnie przepuszczalna; jest to jedna z niewielu upraw, które aktywnie korzystają z gleb piaszczystych. 

Marchew dobrze rośnie w chłodne dni. Sadzenie marchwi lub wysiew nasion marchwi można rozpocząć, gdy tylko gleba będzie gotowa na wiosnę tj. w ostatnim tygodniu marca, kwietniu i maju. Idealnie byłoby, gdyby po zimie gleba wyschła i trochę się nagrzała. Nasiona kiełkują, gdy temperatura gleby wynosi co najmniej 4° jednak najlepiej w temperaturze 12-18°, nie przekraczając 25 stopni C. Wysokie temperatury latem ograniczają wzrost, obniżają jakość i smak marchwi.

Jak siać marchew

Poradnik siania marchwi

  1. Wyrównaj glebę na głębokość co najmniej jednej stopy, aby upewnić się, że jest lekka i luźna oraz że bardzo dobrze odprowadza wodę.
  2. Zrób w glebie płytkie bruzdy (wystarczy długi trzonek narzędzia ogrodniczego), głębokie na 1 cm i oddalone od siebie o 25-30 cm,  jeśli siejesz więcej niż jeden rząd marchwi.
  3. Rozsyp drobne nasiona marchwi w odległości ok. 5 cm od siebie, na głębokości 1 cm i lekko przykryj ziemią. Trudno jest równomiernie rozmieścić nasiona marchwi, więc prawdopodobnie trzeba będzie je przerzedzać w miarę wzrostu.
  4. Lekko dociśnij  glebę, aby zapewnić dobry kontakt nasion z glebą.
  5. Sadzonki należy podlewać raz tygodniowo.
  6. Gdy siewki osiągną wysokość od 2,5 do 5 cm, przerzedź je tak, aby były oddalone od siebie o 5 cm.

Czytaj też: Marchew – oto, dlaczego należy spożywać to warzywo

wikipedia/fot. pixabay