O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-06-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Jak przycinać pomidory – prawidłowe sposoby pielęgnowania roślin

Jak przycinać pomidory

Uprawa pomidorów jest bardzo popularna. Jednak zanim się za nią weźmiemy, powinniśmy dowiedzieć się na przykład jak przycinać pomidory we właściwy sposób?

Przycinanie pomidorów jest zabiegiem niezbędnym do uzyskania wysokich plonów. Zbyt duży rozrost masy zielonej utrudnia owocom dostęp do światła, odpowiednie wietrzenie i przesychanie, co skutkuje osłabieniem plonowania i występowaniem chorób. Niezależnie od odmiany przez cały sezon wegetacyjny wykonujemy pasynkowanie, czyli usuwanie nowych pędów bocznych, wyrastających z kątów liści.

Jak podcinać pomidory we właściwy sposób?

Wysokie odmiany można prowadzić na 1, 2 lub 3 pędy. Pierwszy sposób, zalecany w uprawie pomidorów wczesnych, polega na usunięciu wszystkich pędów poza głównym. Pozostałe metody stosuje się w pielęgnacji odmian późnych. Zostawiamy wtedy również drugi pęd, który wyrasta pod pierwszym gronem, a niekiedy i trzeci, wybijający z kąta pierwszego liścia.

Pomidory karłowe prowadzi się zazwyczaj na 3-4 pędy, ale jeśli zależy nam na wczesnym zbiorze owoców, można zastosować uprawę na 1 pęd i 2-3 grona owoców, co znacznie przyspieszy ich dojrzewanie.

Niezależnie od odmiany przez cały sezon wegetacyjny wykonujemy pasynkowanie, czyli usuwanie nowych pędów bocznych, wyrastających z kątów liści.

Jak przycinać pomidory tym sposobem? Uszczykujemy je, nim osiągną 3 cm długości, najlepiej jako pąki. Dłuższe pędy należy natomiast odcinać ostrym nożem. Cięcie przeprowadzamy zawsze w godzinach popołudniowych, przy suchej, ciepłej i słonecznej pogodzie, ponieważ wtedy rany goją się najszybciej.

Pamiętajmy, że pomidorów krzaczastych i odmian o drobnych owocach nie musimy przycinać w ogóle.

Jak przycinać pomidory

Usuwanie nadmiaru owoców i liści

Jeżeli pozostawimy na roślinie zbyt wiele dojrzewających gron, nie doczekamy się dorodnych owoców. Więc jak przycinać pomidory, by uzyskać dorodne owoce? Prowadząc pomidory na 1 pęd, zostawiamy 4-5 gron, na 2 pędy – po 3 grona, na 3 pędy – po 2 grona na pęd. Po zawiązaniu się najwyższego grona kwiatowego ogławiamy pomidory, zostawiając nad każdym szczytowym gronem 2-3 liście. Zabieg ten zapobiega powstawaniu nowych kwiatów, co wpływa korzystnie na rozwój owoców. 

Usuwanie wierzchołków nie jest jednak wskazane w przypadku pomidorów wykazujących zmiany chorobowe. Mniejsza liczba zdrowych liści to mniejsze rezerwy zapasowych składników pokarmowych, z których mogą czerpać dojrzewające owoce. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami ogławiania, obrywamy tylko wszystkie nowe zawiązki owoców, pojawiające się nad 4-5, 3 lub 2 gronem, w zależności od tego, ile pozostawiliśmy ich na pędzie. Zabiegu tego nie wymagają odmiany o pokroju określonym, które po wykształceniu 4-6 gron przestają rosnąć. Nie przeprowadzamy go również w uprawie pomidorów o małych owocach.

Jak przycinać pomidory w tym przypadku? Po wykształceniu się zawiązków w najniższym gronie usuwamy dolne liście, które latem zazwyczaj zaczynają wykazywać oznaki porażenia chorobami grzybowymi. Powtarzamy tę czynność pod każdym rozwijającym się gronem, pamiętając, by nie usuwać więcej niż 3-4 liście za jednym razem. Zawsze w pierwszej kolejności obrywamy liście najstarsze.

Czytaj też: Bomba przepełniona witaminą D. Pomidory i ich wartość odżywcza

cdr.gov.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023