O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Jak i kiedy siać paprykę? Podajemy odpowiednie terminy

kiedy siać paprykę

Kiedy siać paprykę? Jest to pytanie, które często zadają rolnicy i zwykli pasjonaci przydomowych ogródków, ponieważ warzywo stało się hitem.

Papryka jest pochodzącym z Ameryki Południowej rodzajem rośliny z rodziny psiankowatych. Słodka papryka, a zwłaszcza ostra, stała się w ostatnich latach ulubioną papryką w wielu ogrodach i balkonach. Jest uprawiana przez miliony ogrodników amatorów na całym świecie. Siew i uprawa są dosyć proste, ale należy przestrzegać kilku zasad.

Charakterystyka uprawy papryki

Kiedy siać paprykę? Uprawę tego warzywa zaczynamy podobnie do tej, jaką znamy z upraw pomidorów, ogórków czy innych warzyw. Paprykę nie należy wysiewać bezpośrednio do gleby. Wymaga wstępnego przygotowania sadzonek, które następnie sadzi się w wyznaczonych miejscach. Niektóre zaczynają się od siewu, zwykle w styczniu, ale ogólnie zalecany termin siewu papryki to połowa lutego do końca tego miesiąca. Daje to młodym roślinom wystarczająco dużo czasu na prawidłowy i silny wzrost przed kwitnieniem po ostatnich przymrozkach.

Im wcześniej zostaną posadzone papryki, tym większa szansa na dojrzenie warzyw pod koniec sezonu. Nasiona potrzebują odpowiedniej temperatury i światła do kiełkowania, zatem potrzebne są szklarnie lub pojemniki na południowym parapecie.

Kiedy siać paprykę

Kiedy siać paprykę i co jest do tego potrzebne?

Kiedy siać paprykę jest ważnym pytaniem, ale sadzenie należy zacząć od dobrej jakości nasion. Do siewu potrzebne są nasiona. Papryka kupiona w sklepie nie jest dobrym źródłem nasion, ponieważ ich źródło jest nieznane. Może być mieszańcem, owoc drugiego pokolenia nie odziedziczy cech pierwszego owocu.

Najbezpieczniej kupować nasiona ze sprawdzonego sklepu. Wybór odmian w sklepach wysyłkowych jest naprawdę ogromny. Oprócz nasion niezbędne są również pojemniki na sadzonki. Polecana jest mini szklarnia do kiełkowania, którą można zainstalować w mieszkaniu.

Wtedy przyda się dobra gleba do siewu – odpowiednio odkażona i o odpowiednim składzie. Aby roślina miała piękne i mocne korzenie, musi być uboga w składniki odżywcze. Zwykle w glebie jest za dużo pożywienia dla kwiatów; nasiona będą kiełkować, szybko rosnąc w górę, ale bez wzrostu korzeni.

Czytaj również: Polska papryka dostępna we wszystkich kolorach

Twójogrodek/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023