PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Warzywa / Europejscy plantatorzy tej wiosny stawiają głównie na ziemniaki

Europejscy plantatorzy tej wiosny stawiają głównie na ziemniaki

Autor: Emilia Gromczak 2022-07-03 19:00:00
ziemniaki

Europejscy rolnicy tej wiosny stawiają głównie na ziemniaki. Powierzchnia ziemniaków w krajach UE4 wzrosła o 10 000 ha.

Powierzchnia ziemniaków w krajach UE4 wzrośnie o 10 tys. ha do łącznie 507 300 ha. Plantatorzy ziemniaków jadalnych w Holandii, Belgii, Niemczech i Francji obsadzili tej wiosny średnio o 2 procent więcej areału. Jest to informacja o organizacji producentów ziemniaków w Europie Północno-Zachodniej (NEPG).

Ziemniaki w UE

Ziemniaki zawierają bardzo dużo wody i właściwości odżywczych, dlatego też są niskokaloryczne i cenne dla naszego organizmu. Warto uwzględnić je w naszym codziennym menu również z tego względu, że są łatwo dostępne. Według danych powierzchnia ziemniaków w krajach UE4 ma wzrosnąć o 10 tys. ha do łącznie 507 300 ha. W porównaniu z sezonem wegetacyjnym 2021 r. oznacza to wzrost o 2 proc. rok do roku. W porównaniu do średniej z pięciu lat wzrost wynosi 0,9 proc. Na początku tego roku NEPG spodziewał się dalszego spadku areału pod ziemniaki ze względu na rosnące koszty produkcji.

W przypadku Holandii NEPG zakłada obecnie obszar konsumpcji wynoszący 72 800 hektarów. To także o 2 proc. więcej niż przed rokiem, ale i tak o 4,2 proc. mniej niż pięcioletnia średnia. Oblicza się to dla Holandii na ponad 76 000 hektarów. Spośród pozostałych trzech krajów wzrost areału jest największy w Belgii, o 3,2% do prawie 92 500 hektarów. Również w Belgii jest to wciąż mniej niż średnia z pięciu lat. Niemieccy plantatorzy ziemniaków rozszerzyli swój areał o 1,5 procent do 186 000 hektarów, a we Francji areał ziemniaków wzrósł o 2 procent do 156 000 hektarów.

ziemniaki areał
Dobry rozwój upraw

Według NEPG uprawy ziemniaków w krajach UE4 generalnie rozwijają się dobrze. Szczególnie wczesne ziemniaki w Niemczech i Belgii wydają się o tydzień lub dwa tygodnie przed normalnym rozwojem. W niektórych regionach upraw można zaobserwować skutki suszy.

Ponadto NEPG zauważa, że ​​niektóre rośliny ziemniaczane kwitły wcześniej niż zwykle. Według organizacji plantatorów wskazuje to na możliwość rozczarowującej produkcji. Potwierdza to liczba bulw.

Czytaj również: Największy ziemniak na świecie wykopany w Nowej Zelandii

nieuweoogst.nl/fot.pixabay.com