O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Cykoria sałatkowa stanowi źródło bogatych substancji odżywczych

cykoria sałatkowa

Cykoria sałatkowa jest rośliną dwuletnią, wytwarzającą duży mięsisty korzeń spichrzowy i rozetę liści odziomkowych.

Cykoria w pierwszym roku tworzy rozetę liści i zgrubiały korzeń (podobny do korzenia pietruszki), które później mogą zostać wykorzystywane zimą do pędzenia nowych roślin. Ma liście w kolorze czerwono-fioletowym, co powoduje, że często jest wykorzystywana w sztuce kulinarnej do m.in. dekoracji.

Cykoria sałatkowa nie jest rośliną wymagającą

Cykoria jest odmianą cykori podróżnik, gatunku należącego do rodziny astrowatych. Jest to roślina dwuletnia, która ma duży mięsisty korzeń spichrzowy. Nie ma wygórowanych wymagań uprawowych, dlatego z powodzeniem można wykorzystać ją jako urozmaicenie w przydomowym ogródku. Idealnym podłożem pod cykorię będzie ziemia próchnicza, przepuszczalna, najlepiej o pH obojętnym. Gleby nie należy zasilać  obornikiem przed samym siewem (najlepiej zrobić to sezon wcześniej). Dla uzyskania korzeni, należy cykorię wysiać końcem maja lub z początkiem czerwca na głębokość ok. 1,5 cm. Można to wykonać punktowo co 8-10 cm w rzędach co 30-40 cm. 

Cykoria jest niezbyt wrażliwa na niskie temperatury, jednak wiosenne przymrozki mogą spowodować jarowizację roślin zbyt wcześnie wysianych. A jesienne mrozy powodować uszkodzenia stożków wzrostu, z których następnie będą wyrastać główki.

cykoria sałatkowa substancje odżywcze

Źródło substancji odżywczych

Cykoria sałatkowa wyróżnia się czerwono-fioletowymi liśćmi, które zawierają goryczkę. Ta zaś pozytywnie oddziałuje na układ naczyniowy organizmu. Liście przez wzgląd na swój żywy kolor są często wykorzystywane w sztuce kulinarnej. Cykoria bywa efektowną dekoracją każdego bufetu sałatkowego. Nadaje się również do zapiekania, ale traci wtedy kolor. Przed podaniem dobrze jest wymoczyć liście w wodzie, aby pozbyć się lekko gorzkiego smaku. Korzenie cykorii można z powodzeniem pędzić także zimą, zyskując solidną dawkę zdrowych listków. Roślina ta stanowi doskonale dopełnienie diety w okresie, w którym ciężko uzyskać odpowiedni zasób witamin ze świeżych warzyw. 

Jeśli chodzi o pielęgnacje, to cykoria sałatkowa powinna być przede wszystkim regularnie podlewana. Duże znaczenie ma również odchwaszczanie i spulchnianie podłoża oraz nawożenie – najlepiej z wykorzystaniem nawozów wieloskładnikowych bądź biohumusu. 

Czytaj też: Uprawa sałaty w Belgii zagrożona przez sierpniowe upały

pl.wikipedia.org/ogarnijogrod.pl/fot.pl.wikipedia.org/pixabay.com

swiatrolnika.info 2023