O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-08-2022

Autor: Emilia Gromczak

Boćwina nie tylko pięknie wygląda na talerzu, ale też wpływa na zdrowie

boćwina

Boćwina to popularna nazwa buraka liściowego. Możemy ją spożywać i cieszyć sie wyjątkowymi walorami smakowami cały rok.

Burak liściowy najlepiej udaje się na stanowiskach słonecznych, wilgotnych, ale jednocześnie dobrze zdrenowanych. Ze względu na to, że  charakteryzuje go krótki okres wegetacji może być on warzywem uprawianym jako przedplon i poplon ( wystarcza mu 8-10 tygodni). Jest to warzywo pełne właściwości prozdrowotnych. 

Uprawa i pielęgnacja

Boćwina nie ma wysepcjalizowanych wymagań glebowych czy klimatycznych. Najlepiej jednak uprawiać ją na stanowiskach słonecznych i wilgotnych. Warto jednak, aby stanowisko było dobrze zdrenowane. Idealny odczyn pH gleby dla buraka liściowego to 6,5 do 6,8. Najkorzystniej jest uprawiać boćwinę w pierwszym lub drugim roku po oborniku, świetnie rośnie po ziemniakach. Do przygotowania rozsady należy pod koniec lutego wysiać nasiona pod osłonami lub domowym parapecie w pojedynczych doniczkach. Po około 45 dniach jest gotowa do sadzenia w rozstawie 40-50×20-30 cm. Jeśli chodzi o pielegnację, to boćwina powinna być regularnie odchwaszczana i podlewana.  Starsze rośliny nieźle znoszą temperatury do -4°C jednak jedynie krótkotrwale. 

Zbiór buraków liściowych należy przeprowadzić po 8-10 tyg. od wysiewu. Najlepsze walory smakowe oferują liście młode o długości do 25 cm.

boćwina burak

Boćwina pełna walorów zdrowotnych

Możemy wyróżnić kilka popularnych odmian buraków liściowych. Na liście znajdują się m.in. Lucullus, Rhubarb Chard, Vulcan, Bright Lights oraz Bali. Rhubarb Chard jest boćwiną o dekoracyjnych, dużych i karbowanych liściach o pięknej bordowej barwie. Ich ogonki są czerwono-fioletowe wpadające w wiśnię. Jemy zarówno liście jak i ogonki. Boćwina oprócz świetnego wyglądu ma również wiele właściwości zdrowotnych. Pomaga zapobiegać wielu schorzeniom układu krążenia. Dodatkowo dzięki wysokiej zawartości składników mineralnych i antyoksydantów zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru oraz reguluje poziom całkowitego cholesterolu. Boćwina charakteryzuje się również sporą zawartością magnezu, sodu, witaminy B6 i witaminy A. Liście boćwiny zawierają 3.27 g białka na 100g. Pęczek liści boćwiny (165 g) zawiera ok. 5.4 g białka.

Przeczytaj także: Microgreeny – te delikatne i niedojrzałe warzywa zyskują popularność

ogarnijogrod.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023