O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-06-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Bakłażany są dostępne nie tylko w kolorze fioletowym

Bakłażany

Bakłażany są bardzo popularne w Szwajcarii i właśnie zaczyna się sezon na nie. Ponieważ purpurowe rośliny psiankowate preferują ciepłe temperatury, szwajcarskie zbiory pochodzą głównie z kantonu Ticino lub regionu Jeziora Genewskiego.

Bakłażany – pochodzenie i kolory

Bakłażan pierwotnie pochodzi z IndiiBaklazany 02 i Chin, gdzie był uprawiany i spożywany od ponad 4000 lat. Arabscy ​​kupcy sprowadzili go do Europy w XIII wieku. Dokładna trasa, która ich tu zaprowadziła, nie została niestety udowodniona. Uważa się jednak, że to Włochy odegrały pionierską rolę w Europie. „Melanzana”, jak nazywa się bakłażan po włosku, jest tam uprawiana od 1550 roku.

Istnieje powód, dla którego rozpoczęto uprawę rodziny psiankowatych w południowej Europie: lubią ciepło dlatego nadal są uprawiane w Europie, głównie we Włoszech i Hiszpanii. Szwajcarskie bakłażany pochodzą zatem głównie z kantonu Ticino i okolic Jeziora Genewskiego. Obecnie bakłażan poza Europą jest uprawiany głównie w Chinach, Turcji, Egipcie i Indonezji.

Bakłażany zwykle znajdują się w różnych intensywnych odcieniach fioletu na wyświetlaczach warzywnych. Ale jeśli uważasz, że istnieją tylko w tych kolorach, jesteś w błędzie. Ta odmiana jest najbardziej rozpowszechniona w Europie Środkowej, ale szczególnie w Azji, bakłażany są również dostępne w wielu innych pięknych kolorach: żółtym, różowym, zielonym, białym i biało-fioletowym marmurkowym. Kształt nie zawsze musi być taki sam: na przykład tajski bakłażan jest mały i kulisty, chiński bakłażan cienki i serpentynowy.

Czytaj też: Konopie włókniste jako źródło zdrowia i wysokiego jakościowo pożywienia

Bakłażany – smak, jadalność i sposoby podania

Bakłażany są popularne w kuchniach na całym świecie, głównie ze względu na ich uniwersalność. Trudno sobie wyobrazić bez niego kuchnię azjatycką, włoską lub arabską. Na Wschodzie bakłażany są często podawane jako puree lub pasta, w Indiach są wypełnione innymi rodzajami warzyw, a Japończycy wkładają je do sosu sojowego.

Smak bakłażana jest nieco gorzki, ale gorzkie substancje można łatwo usunąć. Aby to zrobić, należy pokroić bakłażan w plastry lub paski, posolić po obu stronach i pozostawić na pół godziny. W rezultacie bakłażan traci gorycz, a nadmiar wody ucieka. Na koniec należy usunąć krople wody i sól kawałkiem domowego papieru. Bakłażan jest już gotowy do dalszego przygotowania.

Ważne jest, aby pamiętać, że bakłażany nigdy nie powinny być spożywane na surowo, ponieważ zawierają trującą solaninę. Substancja ta może powodować nudności i rozstrój żołądka. Gotowanie, gotowanie na parze, grillowanie, pieczenie lub głębokie smażenie niszczy tę substancję i dzięki temu można bezpiecznie cieszyć się smakiem bakłażana.

bauernzeitung.ch/fot.Pexels, John Lambeth/laura sorrensen

swiatrolnika.info 2023