O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Związek Sadowników RP: Spożycie owoców jest na niskim poziomie

spożycie owoców

Spożycie owoców wśród Polaków opiera się w głównej mierze na owocach pochodzących z produkcji konwencjonalnej.

Według analiz Związku Sadowników RP konsumpcja owoców przez Polaków w porównaniu do zaleceń dietetycznych jest na niskim poziomie. W większości analizowanych gatunków owoców w spożyciu dominują owoce z produkcji konwencjonalnej. Dzieję się tak między innymi ze względu na dużą ich dostępność.

Spożycie owoców wśród Polaków odbiega od zalecanych norm

Jak podaje Związek Sadowników RP poziom spożycia owoców w Polsce odbiega od zalecanych dietetycznie norm. Według analizy w 2020 r. Polak spożywał przeciętnie 4,74 kg truskawek, 1,01 borówek wysokich, 2,47 kg śliwek oraz 1,48 kg gruszek.  Jednocześnie w odniesieniu do większości analizowanych gatunków, poza borówką wysoką, w ostatnich 5 latach spożycie analizowanych owoców spadało średniorocznie. Potwierdzają ten fakt wyniki badania „Narodowe badania konsumpcji warzyw i owoców” zrealizowanego przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw pod koniec 2019 roku i wskazują, że owoce wciąż nie zajmują należnego im miejsca w diecie Polaków. 

W większości analizowanych gatunków owoców w spożyciu dominują owoce z produkcji konwencjonalnej. Dzieję się tak między innymi ze względu na dużą ich dostępność. Jedynie w zakresie krajowej konsumpcji borówki wysokiej można dostrzec znacznie wyższy udział w spożyciu owoców z upraw ekologicznych.

spożycie owoców truskawki

Popularność odmian klubowych rośnie 

Chociaż spożycie owoców w naszym kraju nie jest na wysokim poziomie, to widoczny jest wzrost zainteresowania odmianami klubowymi. Jak wskazuje Związek Sadownikó RP, z poziomu konsumenta odmiana klubowa gwarantuje mu wyjątkowe doświadczenie smakowe (aromat, kruchość, jędrność, soczystość) powtarzalne przy kolejnych konsumpcjach tej samej odmiany oraz gwarancję wysokiej jakości. Za gwarancję takich właściwości owoców konsument zamożny, z klasy średniej i wyższej jest skłonny zapłacić wyższą cenę. Jednocześnie koncepcja elitarności odmian klubowych nie sprowadza się tylko do marketingu w stosunku do konsumenta, ale również elitarność ta występuje na poziomie producenta poprzez ograniczanie grona osób uprawnionych do produkcji, a co za tym idzie dostarczanego na rynek wolumenu owoców danej odmiany klubowej. 

Czytaj też: Spożycie owoców wśród Polaków. Te owoce wybieramy najczęściej

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023