PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Żółte arbuzy mają świetny smak, ale zapłacisz za nie o wiele więcej

Żółte arbuzy mają świetny smak, ale zapłacisz za nie o wiele więcej

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 09:00:00
Żółte arbuzy

Jak podaje portal EastFruit, żółte arbuzy biją rekordy cenowe. Głównie w Uzbekistanie są droższe od czerwonych.

Na półkach sklepów detalicznych Republiki Uzbekistanu można znaleźć niezwykle żółte arbuzy. Cena takich melonów jest nieco wyższa niż zwykłych arbuzów. Wynika to z rzadkości gatunku i stosunkowo małej wielkości upraw w regionach kraju. Dziś żółty arbuz uprawiany w Uzbekistanie dostarczany jest zarówno na rynek krajowy, jak i na eksport.

Żółte arbuzy droższe niż czerwone

Obecny sezon eksportowy arbuzów z Uzbekistanu rozpoczął się 15-20 maja. Jest to mniej więcej ten sam czas, co w zeszłym roku. W minionym okresie, od rozpoczęcia wysyłek pierwszych partii arbuza na rynki zagraniczne, tj. w pierwszym miesiącu sezonu eksportowego Uzbekistan wyeksportował ponad 28 tys. ton tego produktu, co jest liczbą rekordową od co najmniej pięciu lat.

Na pułkach sklepowych w tym kraju pojawiły się żółte arbuzy, które niejednego mogą zaskoczyć ceną. Są o wiele droższe niż zwykłe czerwone arbuzy. Wpływ na to ma rzadkość występowania tego gatunku oraz niewielkie uprawy w Uzbekistanie.

żółte arbuzy Uzbekistan

Różnorodne odmiany arbuzów

Żółte arbuzy w smaku przypominają mango, cytrynę oraz ananasa. Mają o wiele mniej nasion niż czerwone i dojrzewają nieco wcześniej. 

Farma Imronbek Shakhruza LLC w okręgu Akhangaran w regionie Taszkentu uprawia żółte arbuzy z nasion odmiany Riamo, które są kupowane w Korei Południowej. Gospodarstwo powstało w 2015 roku i posiada 86 ha powierzchni zasiewów, z czego 3,5 ha obsadza się arbuzami żółtymi (sadzonymi dwa lata z rzędu) i czerwonymi. 

Arbuzy w kolorze żółtym to jednak nie jedyne, odbiegające od znanych nam tradycyjnych czerwonych, odmiany. Rolnicy z regionu chersońskiego eksperymentują z kolorami tych owoców. Na polu doświadczalnym występują różnorodne okazy m.in. o miąższu żółtym, czerwonym, a nawet pomarańczowym. Na Ukrainie dostępne są również sześcienne arbuzySą one dużo droższe, niż standardowe odmiany, ale zachwycają swoim nietypowym kształtem.

Sprawdź także: Arbuzy – rozpoczął się sezon na Ukrainie. Jakie są ceny?

east-fruit.com/fot.pixabay.com