PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Zbiory truskawek w opłakanym stanie. W Finlandii brakuje rąk do pracy

Zbiory truskawek w opłakanym stanie. W Finlandii brakuje rąk do pracy

Autor: Emilia Gromczak 2022-08-10 17:00:00
Zbiory truskawek

Zbiory truskawek w Finlandii są w tragicznym stanie. Na polach zgniło w ostatnim czasie około dwóch milionów kilogramów truskawek. 

Brak pracowników sezonowych z Ukrainy odbija się na finlandzkim rynku owoców. W ostatnim czasie na polach zgniło około dwóch milionów kilogramów truskawek. Według SEEDS owoce nie zostały zebrane z powodu braku siły roboczej. Wcześniej około 70% pracowników sezonowych przy zbiorze jagód pochodziło z Ukrainy.

Na polach finlandzkich gniją truskawki

Zbiory truskawek w Finlandii nie idą po myśli plantatorów. Na polach zgniło około dwóch milionów kilogramów truskawek, ponieważ brakuje rąk do pracy. W sumie na plantacjach nie zebrano 10-15% truskawek ogrodowych, czyli około dwóch milionów kilogramów. Farma Alanteen Tila w Paimio rocznie uprawia 250 ton truskawek ogrodowych. Aktualnie około jedna czwarta plonu nie została zebrana, czyli 50-60 ton. Jak powiedział Aarnie Alanne, dyrektor generalny Alanteen Tila, przez całe lato farma szukała pracowników, zarówno monterów, jak i sprzedawców. Niestety trudno było kogoś znaleźć. 

Jak podaje SEEDS truskawki nie zostały zebrane z powodu braku siły roboczej. Około 70% pracowników sezonowych przy zbiorach pochodziło z Ukrainy. Wojna wprowadziła spore zmiany w procesie sezonowej migracji zarobkowej.

zbiory truskawek Finlandia

Zbiory truskawek w Niemczech

Ze zbiorami truskawek problem mają nie tylko Finowie, ale również Niemcy. Według szacunków Destatis, w tym roku produkcja truskawek polowych w Republice Federalnej wyniosła 91 300 ton. Jest to najniższy wynik od 24 lat. Ostatni, tak zły wynik, miał miejsce w 1998 r. Zebrano wówczas 81 500 ton. W ciągu ostatnich pięciu lat zbiory tych owoców w Niemczech kształtowały się średnio na poziomie 115 600 ton. 

Agencja w Wiesbaden podaje skurczony areał jako przyczynę spadku. Hodowcy uprawiali truskawki na około 9700 hektarach. Jest to spadek o 9 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Urząd statystyczny szacuje również mniejsze zbiory szparagów na ten rok. Według szacunków wyniosą one 113 100 ton. W porównaniu do średniej produkcji z ostatnich pięciu lat jest to spadek o 10 procent. W porównaniu do zbiorów w 2021 r. skurcz wynosi 5 proc. W ubiegłym roku areał zmniejszył się o 4 proc.

Czytaj też: Truskawki – Jak uzyskać bogate zbiory w ciągu roku?

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com