O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-04-2022

Autor: Emilia Gromczak

Tragiczna pogoda we Francji. Winnice znacząco odczuwają skutki

winnice

Przez niskie temperatury francuskie winnice są zagrożone. Mróz dotknął 90 procent terytorium i różnił się w różnych obszarach.

Francja doświadczyła najzimniejszej kwietniowej nocy od 1947 roku, kiedy to na kilku stacjach pomiarowych pobito rekordy. Ekstremalne zimno nawiedziło większość terytorium. Najniższe temperatury panowały w regionie Szampanii, słynącym z wina musującego, gdzie mierzyły minus dziewięć stopni.

Niskie temperatury we Francji 

Francja zmaga się z bardzo niskimi temperaturami.  Najniższe temperatury panowały w regionie Szampanii, słynącym z wina musującego, gdzie mierzyły minus dziewięć stopni. W ten sposób zagrożone są nie tylko winnice, ale przede wszystkim kwitnące drzewa owocowe. Meteorolog Patrick Galois poinformował, że mróz dotknął 90 procent terytorium i różnił się w różnych obszarach. Temperatura szybko spadła w nocy, a następnie szybko wzrosła. Meteorolodzy ostrzegają, że w najbliższe wieczory mogą pojawić się fale mrozu.

Krajową średnią temperaturę ustanowiono w 1947 roku. Dziś średnia wynosiła minus 1,5 stopnia, poprzedni rekord był tylko o jedną dziesiątą wyższy i spadł 12 kwietnia 1986 r.

winnice Francja

Winnice są zagrożone

Ze względy na przymrozki zmartwieni są szczególnie winiarzy i sadownicy. Według BFM TV najbardziej zagrożone są wiśnie, brzoskwinie, jabłka i np. kiwi. Rolnicy zapobiegają mrozom przez stawianie barier, rozpalanie ognia lub opryskiwanie kwiatów. Celem jest zapobieganie tworzeniu się kryształków lodu, które działają jak szkło powiększające i palą pąki o wschodzie słońca. Przypominamy, że francuski rynek wina należy do najsilniejszych na świecie. Wino to także jeden z hitów eksportowych Francji.

Minister rolnictwa Julien Denormandie obiecał w piątek specjalne wsparcie dla sektora winiarskiego. Potwierdził również, że lokalnie zostanie wprowadzony reżim klęski żywiołowej, co pomoże rolnikom bez wykupionego ubezpieczenia uzyskać wsparcie rządu.

„Możemy mówić o katastrofie rolnej w temperaturach od minus trzech do minus sześciu stopni, co prowadzi do strat od 50 do 100 procent (plon) w ciągu jednej nocy” – powiedział BFMTV agroklimatolog Serge Zaka.

Sprawdź też: Winnice są piękne. Czas wybrać się do Trentino

ekolist.cz/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023