PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Tegoroczne zbiory śliwek w Niemczech będą bardzo dobre

Tegoroczne zbiory śliwek w Niemczech będą bardzo dobre

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-08-16 22:00:00
Zbiory śliwek

W Dolnej Saksonii rozpoczęły się zbiory śliwek. Producenci spodziewają się w tym roku dobrych do bardzo dobrych zbiorów śliwek  dla wszystkich odmian.  

„Dobry zbiór owoców ma wiele wspólnego z wiosną: było słonecznie i sucho, więc pszczoły mogły dobrze latać” – wyjaśnił dr. Matthias Görgens, zastępca kierownika instytutu badawczego uprawy owoców (OVA) w Jork w powiecie Stade, który należy do Izby Rolniczej Dolnej Saksonii (LWK). Ponieważ owoce nie dojrzewają w tym samym czasie, żniwiarze muszą zbierać drzewa do trzech razy.

Zbiory śliwek w Niemczech rozpoczęły się wcześniej

Tegoroczne zbiory śliwek rozpoczynają się około 10 dni wcześniej niż w ubiegłym roku, a zatem są zgodne ze średnią z ostatnich dziesięciu lat. Średnio-wczesna odmiana Tegera jest obecnie zbierana na Dolnej Łabie, a następnie Topfive i Hanita.

Według Federalnego Urzędu Statystycznego w 2021 roku sadownicy w Dolnej Saksonii zebrali 2544 tony śliwek. Owoce pestkowe uprawiano w zeszłym roku na 237 hektarach, plon wyniósł około 10,7 ton z hektara.

Ponieważ owoce nie dojrzewają w tym samym czasie, żniwiarze muszą zbierać drzewa do trzech razy. Pomocnik poradzi sobie nawet z 50 kilogramami na godzinę. Zbiory śliwek trwają do początku października.

Na Dolnej Łabie rośnie 150 000 drzew śliwy. Sadownicy muszą czekać pięć lat, zanim będą mogli w pełni zebrać swoje owoce. Odmiany takie jak Jojo, Doppelte Hauszwetsche, Fellenberg, Tegera i Haganta nadal znajdują się w pierwszej szóstce nowych nasadzeń. „Śliwki i śliwki z Altes Land są szczególnie poszukiwane w marketingu bezpośrednim, na przykład w sklepie przy gospodarstwie lub na cotygodniowym targu”, wyjaśnia Martin Kockerols, specjalny doradca ds. owoców pestkowych w OVA. Z kolei śliwki z południowych Niemiec i zagranicy częściej trafiają na półki supermarketów.

Przypomnijmy, że w Broniszach zakończył się sezon na czereśnie, a rozpoczął na śliwki i jabłka.

Zbiory śliwek

Śliwki można spożywać cały rok

“Kryterium, jakie określa zbiory śliwek pod względem jakości, jest warstwa wosku, która z zewnątrz wygląda jak szron i chroni owoce przed wysychaniem. Powinno to być nieuszkodzone i zmyte dopiero na krótko przed spożyciem” – wyjaśnia Heike Dittmer, ekspert ds. Żywienia w LWK. 

Dojrzałe śliwki plonują lekko pod naciskiem i powinny być wybarwione i niezbyt twarde przy zakupie, ponieważ zielone obszary nie dojrzeją nawet po dłuższym przechowywaniu. Zawinięte w wilgotną szmatkę dojrzałe śliwki można przechowywać w lodówce od kilku dni do tygodnia, w zależności od odmiany. Bez pestek i głęboko mrożone śliwki można spożywać przez cały rok.

Skórka śliwek zawiera duże ilości pektyny i błonnika pokarmowego. Według eksperta ds. żywienia LWK pobudzają one aktywność jelit, a tym samym wspomagają trawienie. Jednak śliwki mają również działanie przeczyszczające ze względu na zawarty w nich sorbitol, który jest znany jako substytut cukru i może być metabolizowany przez organizm tylko w ograniczonych ilościach. Ponadto śliwki składają się w ponad 80 procentach z wody i mają dodatkowy efekt drenujący ze względu na zawarty w nich potas.

Czytaj też: Sezon śliwkowy ruszył w pełni. Francuzi zebrali już odmianę Friandise

polskiesadownictwo.pl/fot.Pixabay