PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Tegoroczne zbiory Pink Lady będą na zadowalającym poziomie

Tegoroczne zbiory Pink Lady będą na zadowalającym poziomie

Autor: Świat Rolnika 2022-08-01 22:00:00
Pink Lady

Pink Lady to odmiana klubowa. Charakteryzuje się wyjątkowo atrakcyjnymi wizualnie jabłkami. Ma różowy rumieniec.

Europejscy plantatorzy jabłek Cripps Pink spodziewają się dobrych zbiorów w 2022 r. mimo uporczywej suszy. Po ubiegłorocznych słabych wynikach to dobra wiadomość także dla niemieckich konsumentów. Przypominamy, że Niemcy to najważniejszy rynek jabłek Cripps Pink w Europie.

Tegoroczne prognozy zbiorów Pink Lady

Według prognoz europejskich hodowców jabłek zbiory Pink Lady będą w tym sezonie na dobrym poziomie. Zbiory jabłek w europejskich sadach rozpoczną się na początku listopada. Najważniejszym rynkiem pozostaje rynek niemiecki z ponad 41 000 ton. W Europie sprzedano łącznie 173 000 ton jabłek. Oznacza to, że prawie co czwarte europejskie jabłko tej odmiany jest spożywane w Niemczech.

Didier Crabos, prezes stowarzyszenia Pink Lady Europe z siedzibą w Awinionie we Francji wskazał, że w tym roku mróz zniszczył tylko kilka kwiatów w Południowym Tyrolu, Dolinie Loary i Prowansji oraz w hiszpańskiej prowincji Lleida. Wyraża więc nadzieję na bardzo dobrej jakości i wysokoplenną uprawę Pink Lady w 2022 roku.

Jabłka tej odmiany potrzebują bardzo długiego czasu dojrzewania na drzewie, zanim w pełni wykształcą się aromaty, kruchość i barwa popularne wśród niemieckich konsumentów. Orócz wielu prac ręcznych w sadach przeciwko zagrożeniom związanym z pogodą i szkodnikom, hodowcy polegają również na technologii i dzieleniu się wiedzą.

pink lady jabłka

Aplikacja Pink LAB

Dzięki aplikacji Pink LAB europejscy rolnicy odmiany Cripps Pink  dzielą się i otrzymują wiedzę oraz aktualne informacje na temat ochrony swoich drzew i jabłek. Z tego inkubatora dla innowacyjnej i zrównoważonej uprawy owoców pochodzą gotowe do użycia technologie ochrony jabłek przed chorobami drzew i szkodnikami, gospodarki wodnej, pielęgnacji gleby i promowania bioróżnorodności.

Wszystkie sady Pink Lady są certyfikowane zgodnie z następującymi normami ekologicznymi i społecznymi: HVE (Haute Valeur Environnementale) we Francji, GLOBAL GAP – GRASP i IFP (zintegrowana produkcja owoców) we Włoszech i Hiszpanii lub ekologiczne. Siedemnaście procent wszystkich rolników posiada certyfikat ekologiczny lub jest w trakcie konwersji.

Przeczytaj także: Jabłka – poznaj światowe trendy w marketingu na tym rynku

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com