PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Tarnowskie Góry mają swoją odmianę. Piękna z Rept wraca do łask

Tarnowskie Góry mają swoją odmianę. Piękna z Rept wraca do łask

Autor: Emilia Gromczak 2022-07-25 09:00:00
Piękna z Rept

Piękna z Rept to zimowa odmiana jabłek z Tarnowskich Gór, którą zbiera się na przełomie października i listopada.

Tarnowskie Góry chwalą się swoją własną odmianą jabłoni. Wyhodował ją zmarły w 1930 r. Robert Volkner, który pracował dla rodu Henckel von Donnersmarck w pałacu w Reptach, obecnej dzielnicy Tarnowskich Gór. Zbiory tej odmiany są prowadzone na przełomie października oraz listopada. 

Tarnowskie Góry przywróciły własną odmianę jabłoni

Tarnowskie Góry mogą pochwalić się swoją odmiana jabłoni. Jest to Piękna z Rept, którą wyhodował Robert Volkner. Pracował dla rodu Henckel von Donnersmarck w pałacu w Reptach (obecna dzielnica Tarnowskich Gór) i zmarł w 1930 r. 

Piękna z Rept jest lokalną odmianą jabłoni, której nie znano w innych regionach Polski. To zimowy gatunek jabłek, które zbiera się na przełomie października i listopada. Niestety stare jabłonie obumarły, dlatego Piękna z Rept przez wielu została zapomniana. Jak powiedział Stanisław Karcz ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przywrócenie Pięknej z Rept zdarzyło się przypadkowo. Prowadzono starania o wpis tarnogórskich obiektów na listę UNESCO. W czasie poszukiwań w archiwach znaleziono informację o tym, że region miał własną odmianę jabłoni. Działacze postanowili przywrócić odmianę,  znaleźli ogrodnictwo na Opolszczyźnie, które wciąż posiada Piękną z Rept i pozyskali stamtąd szczepy młodziutkich drzewek.

Piękna z Rept jabłka

Piękna z Rept wyróżnia się soczystym miąższem i gładką skórką

Piękna z Rept dojrzewa w okresie od stycznia do czerwca. Należy ją zrywać jak najpóźniej, najlepiej w drugiej połowie października. W kuchni możemy ją wykorzystywać najwcześniej od stycznia, a jako owoce deserowe od marca. Owoce tej odmiany są średniej wielkości. Najpierw zielone, a potem cytrynowożółte, ze smugowym, purpurowym rumieńcem od słońca. Ich miąższ jest biały i soczysty. Skórka jest gładka, cienka oraz pachnąca. Piękna z Rept wyróżnia się soczystym miąższem i gładką skórką. Co ciekawe, smak jabłek zależy od długości przechowywania. Im ten czas jest dłuższy, tym są smaczniejsze. Jabłka najlepiej sprawdzą się na sok, cydr, ciasto, susz oraz owoce deserowe.

Przeczytaj również: Jabłka Lobo – niezwykle smaczna i duża popularna odmiana

polskiesadownictwo.pl/niepodlewam.pl/fot.pixabay.com