PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Światowy rynek awokado cały czas się rozrasta

Światowy rynek awokado cały czas się rozrasta

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-05-22 07:00:00
Rynek awokado

Według badań przeprowadzonych przez RaboResearch rynek awokado rozrasta się z każdym rokiem ze względu na rosnącą popularność tego owocu. 

Na całym świecie Stany Zjednoczone importują najwięcej awokado. Również europejski rynek ogromnie się rozrósł, a obecnie średnio na osobę zjada się rocznie 1,5 kilograma awokado. Ameryka Południowa produkuje coraz więcej tych owoców, częściowo w celu zaspokojenia lokalnego popytu. 

Europejski rynek cały czas się rozwija

W ciągu ostatnich dziesięciu lat europejski rynek awokado ogromnie się rozwinął. W Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii rynek rósł w średniorocznym tempie ponad 12 procent. Wciąż jest miejsce na wzrost sprzedaży, ale oczekuje się, że w najbliższym czasie będzie on wolniejszy. Oczekuje się również, że firmy w Unii Europejskiej będą kupować awokado z większej liczby różnych krajów.

Peru jest zdecydowanie największym dostawcą awokado, ale Kolumbia i Meksyk zyskują na popularności w Europie. Całkowity rynek awokado w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii szacowany jest na 861 000 ton. Najważniejszymi rynkami są Francja, Niemcy i Wielka Brytania. W Unii Europejskiej na osobę zjada się średnio 1,5 kg awokado rocznie.

Rynek awokado

Rynek awokado w USA notuje wysokie ceny

Stany Zjednoczone odpowiadają za prawie 40% światowego importu awokado. W Stanach Zjednoczonych spożywa się średnio prawie 3 razy więcej awokado niż w Europie. Pomimo rosnącej liczby awokado dostępnych każdego roku, ceny w Stanach Zjednoczonych pozostają wysokie. Były nawet ekstremalnie wysokie na początku 2022 roku. Wynikało to z problemów z dostawami z Meksyku, z którym Stany Zjednoczone miały spór handlowy. Oczekuje się, że amerykański rynek awokado ponownie zanotuje spadek cen w 2022 roku gdy problem został rozwiązany.

Kraje Ameryki Południowej są po Meksyku najważniejszymi dostawcami awokado. Głównymi krajami produkującymi w Ameryce Południowej są Peru, Chile i Kolumbia. Ilość awokado produkowanych przez te trzy kraje będzie nadal rosła. Ponieważ produkuje się więcej awokado, dostawcy zaczną szukać nowych rynków w 2022 roku. Większość awokado z Ameryki Południowej trafia do Europy i Azji. Peru już w 2021 roku eksportowało więcej na rynki azjatyckie, w tym do Korei Południowej, Tajlandii, Chin, Hongkongu i Japonii.

Czytaj też: Awokado – aktualny przegląd sytuacji na europejskich rynkach

agriholland.nl/fot.Pixabay


Kiedy sadzić borówki? Sprawdź najlepszy termin na uprawę

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 18:00:00

Żółte arbuzy mają świetny smak, ale zapłacisz za nie o wiele więcej

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 09:00:00

Związek Sadowników: Importowane owocowce muszą być kontrolowane

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-24 11:00:00

BULT SMOGOWICZE