PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Sadownicy oberwą od Wojciechowskiego i von der Leyen. „UE wspiera polską konkurencję”

Sadownicy oberwą od Wojciechowskiego i von der Leyen. „UE wspiera polską konkurencję”

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-15 10:12:00
sadownicy

Sadownicy reprezentowani przez Związek Sadowników RP nie zgadzają się zniesienie unijnych ceł na niektóre mołdawskie produkty rolne. 

Unia Europejska postanowiła rozszerzyć pomoc udzielaną Ukrainie o kraje, których gospodarka ucierpiała szczególnie z powodu rosyjskiej agresji. Zdaniem unijnych urzędników jednym z takich państw jest Mołdawia. Politycy UE znoszą taryfy celne na niektóre produkty rolne eksportowane do Wspólnoty z tego kraju. Pomysł wspierają unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Tymczasem polscy sadownicy są zdania, że działanie to wpłynie niekorzystnie na sytuację polskich rolników. 

Pomoc za wszelką cenę

"Niesprowokowana i nieuzasadniona agresja Rosji dotyka nie tylko gospodarki Ukrainy, ale także jej i naszych sąsiadów, w tym przypadku Mołdawię. Dzisiejsza decyzja, o podwojeniu siedmiu kwot na eksport kluczowych produktów rolnych z Mołdawii, jest namacalnym znakiem solidarności UE" – oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. 

Inicjatywę wspiera także komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Stwierdził on, że to „bezprecedensowy środek”, który „wesprze mołdawskich producentów w złagodzeniu niektórych presji rynkowych w krótkim okresie". Wojciechowski zachęcił Mołdawian, by inwestowali w moce przetwórcze i produkcję o wyższej wartości dodanej. "Dalsze podnoszenie jakości ich produktów pomoże wzmocnić pozycję mołdawskich producentów na rynku UE. Jesteśmy gotowi do udzielenia pomocy technicznej w tym zakresie" – powiedział Janusz Wojciechowski.

Sadownicy mówią „nie”

„Jesteśmy przeciwni zniesieniu ceł na mołdawskie produkty rolne” – możemy przeczytać w komunikacie wystosowanym przez Związek Sadowników RP. Rolnicy podkreślili, że tak szerokie otwarcie się unijnego rynku na tanie produkty rolne z Mołdawii będzie miało fatalne konsekwencje dla wspólnotowych rynków. Okazuje się, że kontyngenty miałyby objąć świeże śliwki, winogrona, jabłka i wiśnie, a także niektóre warzywa. 

„Należy zauważyć, iż na embargu na rynku wschodnim pośrednio lub bezpośrednio tracą wszystkie kraje Unii Europejskiej, a Mołdawia jest dużym producentem jabłek ze stale rosnącą produkcją. Jest również eksporterem na rynki, które są naszymi potencjalnymi rynkami zbytu takimi jak: Kazachstan, Uzbekistan czy Egipt. W naszym odczuciu skierowanie mołdawskiej produkcji w formule bezcłowych kontyngentów na rynek UE spowoduje duży wzrost podaży przy gwałtownym spadku cen uzyskiwanych za jabłka i śliwki, oraz inne owoce i warzywa” – podsumowują sadownicy. 

Czytaj także: Polskie jabłka zawojują Tajlandię i Malezję?

ZSRP/fot. pixabay
 


Kiedy sadzić borówki? Sprawdź najlepszy termin na uprawę

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 18:00:00

Żółte arbuzy mają świetny smak, ale zapłacisz za nie o wiele więcej

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 09:00:00

Związek Sadowników: Importowane owocowce muszą być kontrolowane

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-24 11:00:00

BULT SMOGOWICZE