O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Rynek gruszek może zyskać na znaczeniu dzięki odmianom klubowym

rynek gruszek

Rynek gruszek według analizy Związku Sadowników RP nie ma dużego udziału w ogólnym rynku owoców. 

Analiza przeprowadzona przez Związek Sadowników RP wykazała, że gruszki w Polsce wykorzystuje się głównie na rynku świeżym. Gruszki w Polsce są owocem typowo deserowym, tzn. spożywa się je głównie nieprzetworzone. Popyt na produkty przetworzone z gruszek jest mały i na raczej stałym poziomie, więc nie należy się spodziewać rozwoju rynku gruszki przemysłowej w najbliższych latach.

Rynek gruszek w liczbach

Według dancyh EUROSTAT w 2020 r. powierzchnia pod sadami gruszowymi zajmowała w naszym kraju 9,17 tys. ha, czyli ok 3% całkowitej powierzchni uprawy owoców w Polsce. Jednocześnie wg danych GUS w 2021 r. w Polsce produkcja gruszek osiągnęła 76 tys. ton, co oznacza ponad 6,5% średnioroczny wskaźnik wzrostu zbiorów w ostatnich 5 latach i ponad 35% wzrost rok do roku. Rynek gruszek to głównie produkcja konwencjonalna. Ponad 79% produkcji gruszek w Polsce jest produkowane konwencjonalnymi metodami uprawy. W danym roku kalendarzowym 70% gruszek jest kierowane na rynek świeży i około 15% podaży jest przechowywanych do sprzedaży w pierwszej połowie kolejnego roku kalendarzowego.

Jeśli chodzi o ceny, to według danych EUROSTAT w ciągu ostatnich lat średnie ceny oferowane za gruszki (z uprawy konwencjonalnej) w Polsce trafiające na rynek oscylowały w granicach od 1,95 PLN/kg do 2,6 PLN/kg, rosnąc średniorocznie w ciągu ostatnich 5 lat o 2,16%. 

W przypadku eksportu mamy do czynienia ze sporym wzrostem. Jak podaje Związek Sadowników RP, w ciągu ostatnich pięciu lat Polska zwiększała eksport gruszek średniorocznie o 16%, do poziomu 98,5 tys. ton w 2020 r., a przy wzroście importu w ostatnich 5 latach o 6% do poziomu 48,8 tys. ton t w 2020 r. 

rynek gruszek Polska

Spożycie wzrośnie dzięki odpowiednim działaniom 

W Polsce pod względem spożycia zdecydowanie jabłka wyprzedzają gruszki. Gruszki jemy zazwyczaj nie przetworzone, dlatego popyt na produkty przetworzone z gruszek jest mały i na raczej stałym poziomie.

Jak wynika z analizy Związku Sadowników RP, na znaczny wzrost spożycia gruszek w Polsce wpłynie m.in. zmniejszania udziału produkcji konwencjonalnej i zwiększenia produkcji ekologicznej, produkcja bez pozostałości środków ochrony roślin i stopniowe wchodzenia w uprawę odmian klubowych w połączeniu ze zwiększaniem areału. Świetnie sprawdzi się tutaj również szersze oferowanie asortymentu gruszek pochodzących z różnych typów produkcji pozwoli odpowiedzieć na szeroki wachlarz potrzeb konsumenta takich jak lokalność, wysoka jakość, dbałość o zdrowie, brak pozostałości w owocach czy ochrona środowiska.

Sprawdź również: Grusza może nie owocować przez niewłaściwe cięcia i złe nawożenie

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023