O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-06-2022

Autor: Świat Rolnika

Rdza gruszy – choroba grzybowa, powodująca plamy na liściach

Rdza gruszy

Rdza gruszy to choroba grzybowa, która jest łatwa do zdiagnozowania na podstawie jasnych, rdzawo-pomarańczowo-czerwonych plam, pojawiających się na liściach.

Rdza gruszy to choroba wywoływana przez grzyb rdzawy Gymnosporangium sabinae , który latem i wczesną jesienią powoduje jaskrawopomarańczowe plamy na górnych powierzchniach liści gruszy. Aby przetrwać, rdze grzybicze przez cały czas potrzebują żywej rośliny żywicielskiej, dlatego w ich cyklach życiowych często występują dwie alternatywne rośliny żywicielskie. W przypadku rdzy gruszy alternatywnym żywicielem będzie pobliski jałowiec lub podobne wiecznie zielone drzewa.

Rdza gruszy – cykl choroby 

Grzyb przeżywa zimę w galasach, które tworzy na żywicielu jałowca. Pod koniec lutego do początku maja galasy grzybowe wytwarzają widoczne, pomarańczowe, galaretowate struktury zawierające zarodniki. 

Kiedy grzyby są aktywne na jałowcach, wytwarzają zarodniki, które są przenoszone z wiatrem do żywicieli szerokolistnych drzew różowatych (w tym gruszy), których liście, kwiaty i owoce mogą być zainfekowane. Pojawią się żółte, pomarańczowe i/lub czerwone plamy na liściach, które powiększają się wiosną i wczesnym latem.

Rdza gruszy

Rdza gruszy – objawy 

Liście mogą zostać zainfekowane w momencie wyrastania z pąków. Jeśli liść został porażony w bardzo młodym wieku, stopień plamistości i zniekształcenia tkanki może być poważny. Jeśli w momencie porażenia liście są większe, plamy będą bardziej rozłożone na liściu. W ciągu następnych kilku miesięcy plamy te będą się powiększać i mogą się łączyć. Podatne na infekcję są liście, kwiaty i młode owoce. Późną wiosną na owocach lub na spodniej stronie liści widoczne są rurkowate wypustki. Do maja na liściach gruszy nie pojawiają się już nowe infekcje, dlatego młode liście rosnące na końcu gałęzi mogą wydawać się nieuszkodzone. Zrzucanie silnie nakrapianych liści w lecie jest częste, gdy jest gorąco i sucho.

Zwalczanie rdzy gruszy 

Najbezpieczniejszym sposobem na uniknięcie choroby grzybowej będzie niesadzenie w pobliżu drzew jałowców. Sadzenie obu gatunków w pobliżu siebie sprawi, że choroba na pewno wystąpi. Nie gwarantuje to stuprocentowej ochrony, bowiem zarodniki grzyba przenoszą się wraz z wiatrem. Warto również sadzić odmiany gruszy, które są mało podatne na tę chorobę jak np. 'Paryżanka', 'Bera Hardy' czy  'Lukasówka'. 

Czytaj też: Tak źle jeszcze nie było. Eksport gruszek odnotował drastyczne spadki

wikipedia/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023