PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Produkcja borówek stale rośnie, a konsumenci uwielbiają te owoce

Produkcja borówek stale rośnie, a konsumenci uwielbiają te owoce

Autor: Emilia Gromczak 2022-03-19 22:00:00
Produkcja borówek

Produkcja borówek rośnie cały czas na całym świecie. Konsumpcja nie zostaje w tyle, po jagody sięgamy coraz cześciej. 

Produkcja i handel borówek rozwija się w ekspresowym tempie na całym świecie. Dzięki postępom w genetyce i praktykach produkcyjnych borówki były uprawiane w co najmniej 30 krajach w 2019 roku i w różnych klimatach. Konsumencji nie zawodzą i coraz częściej sięgają po te owoce. 

Produkcja borówek rozkwita

Globalna produkcja borówek wzrosła ponad dwukrotnie w latach 2010-2019, z 439 000 ton do prawie 1 miliona ton. W 2010 roku tylko cztery kraje wyprodukowały ponad 10 000 ton: Stany Zjednoczone (224 000 ton), Kanada (84 000 ton), Chile (76 000 ton) i Francja (11 000 ton). Liczba krajów produkujących co najmniej 10 ton zaczęła rosnąć w 2012 roku i od tego czasu nie spadła. Do liderów eksportujących te owoce możemy zaliczyć m.in. Peru Chile, Meksyk, Stany Zjednoczone, RPA, Polskę oraz Kanadę. Korzystając z informacji z US Census Bureau, danych Trade Monitor i danych krajowych dostarczonych przez zagraniczne biura promocji USDA, eksport z tych krajów wyniósł 2,1 miliarda dolarów w 2019 roku.

Na popularność wpływ mają również postępy w technologii genetycznej, które mogą w nadchodzących dziesięcioleciach doprowadzić do rozwoju nowych odmian i dalszego rozpowszechniania produkcji borówki. Dzięki postępom w genetyce i praktykach produkcyjnych borówki były uprawiane w co najmniej 30 krajach w 2019 roku i w różnych klimatach. 

produkcja borówek wzrost

Borówki to prawdziwa bomba witaminowa

Nie tylko rośnie produkcja borówek, ale konsumpcja tych owoców. Dwa latat temu borówki zdobyły tytuł „Najlepszego owocu świata 2020 według dietetyków”. Plebiscyt zorganizował największy w Polsce portal kierowany do zawodowych dietetyków i ludzi interesujących się zdrowym żywieniem. Owoce te to prawdziwa bomba witaminowa. Według danych produkcja borówek rozwija się w zaskakującym tempie na całym świecie. Konsumenci wybierają te owoce nie tylko w postaci świeżej, ale również m.in. Borówki są również używane jako składniki i dodatki w żywności i napojach. Te nowe zastosowania, w połączeniu ze zwiększonym spożyciem świeżych produktów, pobudziły produkcję na całym świecie.

Sprawdź również: Borówki – pierwsze peruwiańskie owoce dotarły do Holandii!

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com


Autor: Emilia Gromczak

Żółte arbuzy mają świetny smak, ale zapłacisz za nie o wiele więcej


Autor: Emilia Gromczak

Związek Sadowników: Importowane owocowce muszą być kontrolowane


Autor: Monika Faber

Truskawka Albion – idealna na do Twojego ogródka i na balkon


BULT SMOGOWICZE