Produkcja borówek rośnie cały czas na całym świecie. Konsumpcja nie zostaje w tyle, po jagody sięgamy coraz cześciej.
Produkcja i handel borówek rozwija się w ekspresowym tempie na całym świecie. Dzięki postępom w genetyce i praktykach produkcyjnych borówki były uprawiane w co najmniej 30 krajach w 2019 roku i w różnych klimatach. Konsumencji nie zawodzą i coraz częściej sięgają po te owoce.
Globalna produkcja borówek wzrosła ponad dwukrotnie w latach 2010-2019, z 439 000 ton do prawie 1 miliona ton. W 2010 roku tylko cztery kraje wyprodukowały ponad 10 000 ton: Stany Zjednoczone (224 000 ton), Kanada (84 000 ton), Chile (76 000 ton) i Francja (11 000 ton). Liczba krajów produkujących co najmniej 10 ton zaczęła rosnąć w 2012 roku i od tego czasu nie spadła. Do liderów eksportujących te owoce możemy zaliczyć m.in. Peru Chile, Meksyk, Stany Zjednoczone, RPA, Polskę oraz Kanadę. Korzystając z informacji z US Census Bureau, danych Trade Monitor i danych krajowych dostarczonych przez zagraniczne biura promocji USDA, eksport z tych krajów wyniósł 2,1 miliarda dolarów w 2019 roku.
Na popularność wpływ mają również postępy w technologii genetycznej, które mogą w nadchodzących dziesięcioleciach doprowadzić do rozwoju nowych odmian i dalszego rozpowszechniania produkcji borówki. Dzięki postępom w genetyce i praktykach produkcyjnych borówki były uprawiane w co najmniej 30 krajach w 2019 roku i w różnych klimatach.
Nie tylko rośnie produkcja borówek, ale konsumpcja tych owoców. Dwa latat temu borówki zdobyły tytuł „Najlepszego owocu świata 2020 według dietetyków”. Plebiscyt zorganizował największy w Polsce portal kierowany do zawodowych dietetyków i ludzi interesujących się zdrowym żywieniem. Owoce te to prawdziwa bomba witaminowa. Według danych produkcja borówek rozwija się w zaskakującym tempie na całym świecie. Konsumenci wybierają te owoce nie tylko w postaci świeżej, ale również m.in. Borówki są również używane jako składniki i dodatki w żywności i napojach. Te nowe zastosowania, w połączeniu ze zwiększonym spożyciem świeżych produktów, pobudziły produkcję na całym świecie.
Sprawdź również: Borówki – pierwsze peruwiańskie owoce dotarły do Holandii!
polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com