O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-08-2022

Autor: Michał Rybka

Pigwa gruszkowa – owoc o świetnych walorach zdrowotnych i estetycznych

pigwa gruszkowa

Każdy Polak kojarzy gruszkę z rodzimych sadów, ale już niewiele osób wie, że w polskich sadach z powodzeniem może rosnąć także pigwa gruszkowa.

Pigwa jako roślina należy do rodziny różowatych, czyli jest w tym samym kręgu, co jabłoń czy właśnie grusza. Zatem pigwę gruszkową można z powodzeniem sadzić w polskim klimacie zarówno jako drzewo jak i wysoki krzew. Kwiaty tejże rośliny charakteryzują się przyjemnym zapachem oraz białym kolorem.

Owoc smaczny i idealnie nadający się na przetwory

Pigwa gruszkowa została w ten sposób nazwana, ponieważ jej owoce są w kształcie gruszki. Mają też żółtą skórkę. Pod żółtą skórką można znaleźć pełni aromatyczny miąższ, który pomimo swej twardości i cierpkości jest niebywale smaczny.

Warto wiedzieć, że zarówno owoce samej pigwy, jak i pigwy gruszkowej nie nadają się do zjadania bezpośrednio. Można je konsumować dopiero po przemarznięciu i przetworzeniu, bo właśnie wtedy tracą goryczkę. Choć można wykorzystać ich goryczkę do produkcji przetworów. Drzewko pigwowe kwitnie zazwyczaj na przełomie maja i czerwca, ma bardzo ładne, różowo-brzoskwiniowe kwiaty. Z racji wysokich walorów estetycznych idealnie nadaje się do sadzenia w przydomowych ogrodach.

pigwa gruszkowa

Pigwa gruszkowa i cudowne właściwości jej owoców

Od wieków owoce produkowane przez pigwę gruszkową są doceniane na całym świecie ze względu na swoje właściwości przetwórcze i wartości odżywcze. Są bogate w witaminy C, PP, B1 i B2. Wykazuje także pewną zawartość prowitaminy A. Ponadto w owocach pigwy gruszkowej znajdziemy potas, żelazo i wapń.

Co więcej, naukowcy stwierdzili labolatoryjnie, że pigwa posiada w sobie właściwości regenerujące organizm. Jedząc ją, można wzmocnić wątrobę oraz obniżyć poziom tzw. złego cholesterolu. Jej spożywanie zwiększa apetyt, dzięki czemu jest ona podawana wszelkim niejadkom.

Czytaj też: Pigwa nie może przebić się do masowej uprawy. Dlaczego?

źródła:fajnyogrod.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023