PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Opóźniony sezon borówkowy w Gruzji. Zbiory rozpoczną się za tydzień

Opóźniony sezon borówkowy w Gruzji. Zbiory rozpoczną się za tydzień

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-06 07:00:00
sezon borówkowy

Sezon borówkowy w Gruzji jest opóźniony. Według informacji portalu EastFruit zbiory w tym kraju rozpoczną się dopiero za tydzień. 

Hodowcy borówek gruzińskich mają obawy co do tegorocznego sezonu. Przypominamy, że największym odbiorcom tych owoców jagodowych z Gruzji jest Rosja. Hodowcy zwracają uwagę, że inwazja na Ukrainę wiele zmieniła, dlatego eksport ich borówek do państwa agresora może zostać również narażony na pewne komplikacje. 

Gruziński sezon borówkowy spóźniony 

Według lokalnych producentów, w tym sezonie w Gruzji zostanie zebranych 1500-2000 ton borówek. Jednak sezon borówkowy w Gruzji jest opóźniony z kilku powodów. Chodzi głównie o ostrą wiosną, dlatego zbiory zaczną się dopiero za tydzień. Portal EastFruit romawiał z lokalnymi producentami o perspektywach eksportu na sezon 2022. Hodowcy zwrócili uwagę, że Rosja jest głównym odbiorcą gruzińskich borówek, dlatego mają obawy co do przebiegu eksportu w tym sezonie. Alternatywą dla rynku rosyjskiego są rynki UE i GCC i eksport borówek tam nie jest wykluczony, ale wydaje się, że cała branża, z wyjątkiem kilku dużych producentów, nie jest gotowa do eksportu na te rynki bez wcześniejszego doświadczenia. Tylko kilku producentów jest gotowych na eksport do UE w tym sezonie.

sezon borówkowy Gruzja

Eksport do Wielkiej Brytanii poza zasięgiem Gruzinów?

Choć sezon borówki w Gruzji będzie opóźniony i hodowcy byli na to przygotowani, to już w kwietniu br. prowadzili rozmowy na temat promocji ich owoców na rynkach europejskich. Państwowy program wspierania eksportu Enterprise Georgia zorganizował spotkanie kupców z Wielkiej Brytanii i producentów borówki gruzińskiej w celu omówienia potencjału eksportowego borówki gruzińskiej do Wielkiej Brytanii. Niestety okazało się, że wymogi eksportowe do Wielkiej Brytanii mogą przerosnąc producentów.

Niestety opóźniony sezon borówkowy to nie jedyne problemy producentów z Gruzji. Eksport do Wielkiej Brytanii wydaje się być poza ich zasięgiem. Bahia Salukvadze, współzałożycielki gruzińskiej firmy Blue Bird powiedział, że ze względu na złożone problemy logistyczne i zaopatrzenie rynek brytyjski wydaje się obecnie mniej realistyczny dla gruzińskich borówek. Ponadto, aby wejść na rynek brytyjski, potrzebujemy nie tylko certyfikacji, jakości i opakowania, ale także konkurencyjnej ceny. Obecnie ceny na rynku rosyjskim są wyższe niż na europejskim.

Przeczytaj także: Borówki z roku na rok stają się coraz popularniejsze!

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com


Kiedy sadzić borówki? Sprawdź najlepszy termin na uprawę

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 18:00:00

Żółte arbuzy mają świetny smak, ale zapłacisz za nie o wiele więcej

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 09:00:00

Związek Sadowników: Importowane owocowce muszą być kontrolowane

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-24 11:00:00

BULT SMOGOWICZE