PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Ogromne obszary uprawne i spore rozbieżności cen. Rynek jabłek w USA

Ogromne obszary uprawne i spore rozbieżności cen. Rynek jabłek w USA

Autor: Świat Rolnika 2022-05-08 20:00:00
Rynek jabłek w USA

Rynek jabłek w USA to drugi największy rynek na świecie. Zobacz, czym jeszcze charakteryzuje się ta silna gałąź amerykańskiego rolnictwa.

Jak się okazuje obecnie nie dysponuje się dokładnymi i oficjalnymi danymi na temat spożycia owoców, w tym jabłek w podziale na różne sposoby produkcji oraz sprzedaży jabłek, w Stanach Zjednoczonych. Jednakże portal polskiesadownctwo.pl podjął się tego niełatwego zadania. 

Spożycie jabłek przez Amerykanów jest przeciętne

Analizę należy rozpocząć od średniego rocznego spożycia jabłek przypadającego na jednego obywatela USA. Z danych USDA wynika, że takowe spożycie jest przeciętne, ponieważ wynosi ok. 7,5 kg/os/rok. W tym miejscu warto odnotować, iż w Stanach spożycie jabłek spadało w ostatnich 5 latach ok. 2,5% średniorocznie.

Rynek jabłek w USA w aspekcie konsumpcji zdominowało jabłko z produkcji konwencjonalnej, choć jabłka z odmian klubowych coraz częściej wchodzą na ten rynek, gdyż już teraz stanowią one około 10% ogólnej konsumpcji jabłek. Znacznie gorzej Amerykanie podchodzą do konsumpcji jabłek bez pozostałości środków ochrony roślin, bo jest ona na poziomie 5%.

Co więcej, na terenie Stanów Zjednoczonych jabłka bez pozostałości środków ochrony roślin skupuje się średnio o ok. 5% drożej niż konwencjonalne. Zadziwia również fakt, że jabłka z uprawy ekologicznej są o 40-45% droższe od konwencjonalnych.

rynek jabłek w USA

Rynek jabłek w USA jest mocno zrejonizowany

Warto zauważyć, że USA (zaraz po Chińskiej Republice Ludowej) są na drugim miejscu w kwestii globalnej produkcji jabłek. Powierzchnia, na której uprawia się jabłka wynosi niemalże 322 tys. akrów (to ok. 130 tys. ha) to pozwala na coroczne zbieranie średnio 240 milionów buszli jabłek. USDA (Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych) podaje, iż w minionym roku produkcja jabłek w ich kraju wyniosła 11,1 miliarda funtów lub 265,4 miliona buszli (4,91 mln t. jabłek), co oznacza wzrost o 2,7% więcej niż w roku poprzednim i jednocześnie oznacza 1,3% spadek produkcji w porównaniu do średniej pięcioletniej. 

33% tej liczby należy do przetwórstwa, na które są kierowane jabłka (cydry, musy, soki etc.). Z kolei pozostałe 67% wolumenu jabłek jest transportowane na rynek świeży. W tym miejscu nie sposób wspomnieć o regionach, w których są uprawiane jabłka, bowiem Stany Zjednoczone charakteryzuje silna rejonizacja w tym aspekcie. I tak oto Stan Waszyngton odpowiada za 66,4% całkowitej produkcji jabłek i 70,4% całkowitej wartości produkcji jabłek.

Czytaj także: Holenderski rynek jabłek w liczbach. W tym roku zbiory mogą być rekordowe

źródła: polskiesadownictwo.pl/ fot. pixabay
 
 
 


Autor: Emilia Gromczak

Rynek gruszek może zyskać na znaczeniu dzięki odmianom klubowym


Autor: Emilia Gromczak

Mołdawskie jagody przez wojnę trafią na rynki europejskie


Autor: Emilia Gromczak

Tylko te owoce i warzywa Polacy wybierali w kwietniu najchętniej


BULT SMOGOWICZE