PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Nowa odmiana borówki w Chinach. Czy się wyróżnia „Peachy Blue”?

Nowa odmiana borówki w Chinach. Czy się wyróżnia „Peachy Blue”?

Autor: Świat Rolnika 2022-08-31 07:00:00
Peachy Blue

Na początku sierpnia do sklepów owocowych Pagoda w Szanghaju dostarczono paczki świeżych borówek „Peachy Blue” ze Stanów Zjednoczonych.

Jagody były częścią pierwszej  dostawy świeżych borówek amerykańskich do Chin w sezonie 2022 i zostały zebrane  kilka dni wcześniej z farmy w Oregonie przed lotem na międzynarodowe lotnisko Szanghaj Pudong. Prawie 68 000 ton jagód premium jest zbieranych każdego roku w Stanach Zjednoczonych, a Oregon gdzie sezon na borówki trwa od końca czerwca do września, ma drugą co do wielkości produkcję w Stanach Zjednoczonych.

Nowa odmiana zadebiutowała

Podobnie jak inne borówki amerykańskie, borówki z Oregonu znane są  z wysokiej jakości i świeżości. Jednakże, jagody wysłane podczas pierwszej wysyłki sezonu do Chin są wyjątkowe, ponieważ świątynia wybrała nowo opracowaną odmianę o nazwie Peachy Blue. To pierwszy rok komercyjnej produkcji nowej odmiany i pierwszy raz, kiedy odmiana została wyeksportowana do Chin, gdzie krajowi hodowcy nie są jeszcze dostępni do sadzenia.

Nowa odmiana charakteryzuje się wyjątkowym aromatycznym smakiem z nutą świeżej brzoskwini. Jagody mają średnicę do 16mm. ść Peachy Blue produkowana w Stanach Zjednoczonych jest nadal dość niska, ponieważ jest to nowa rasa. Ponadto, jagody z tej przesyłki mają co najmniej 16 mm wielkości, aby spełnić wysokie standardy Pagody dotyczące owoców importowanych, co dodatkowo zmniejsza ilość dostępną dla Pagody, według  kierownika ds. zakupów Harlan Xiao International.

Peachy blue

Peachy Blue w Chinach

Chiński import borówek amerykańskich wzrósł w ostatnich latach, a import przetworzonych jagód potroił się od 2020 roku, napędzany dużym popytem na mrożone jagody. To dopiero trzeci rok, w którym świeże borówki amerykańskie zostały zatwierdzone do importu do Chin, a pierwsza udana dostawa komercyjna miała miejsce w zeszłym roku. Chociaż wolumeny są niższe niż w przypadku przetworzonych borówek, oczekuje się, że import świeżych borówek również wzrośnie w 2022 roku.

Amerykańska Rada ds. Borówki Wysokiej (USHBC) odegrała ważną rolę w budowaniu pomostów między dostawcami z USA i chińskimi klientami oraz promowaniu produktów z borówki amerykańskiej w Chinach w tym Peachy Blue, w tym w ciągłej promocji świeżych jagód w tym sezonie.

Czytaj również: Spożycie borówek i malin rośnie jak szalone. Czy wiesz, dlaczego?

polskiesadownictwo.pl /fot.pixabay