O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Mołdawskie jagody przez wojnę trafią na rynki europejskie

mołdawskie jagody

Mołdawskie jagody mogą w niebawem trafić w głównej mierze na rynki europejskie. Producenci zamierzają zdywersyfikować swoje rynki.

Z powodu wojny na Ukrainie mołdawscy producenci jagód mają spore problemy. Koszty logistyki eksportowej na tradycyjnym rynku rosyjskim gwałtownie wzrosły. Sytuacja zmusza producentów do szukania nowych rozwiązań. Jednym z nich ma być przeorientowanie eksportu na rynki europejskie. 

Mołdawskie jagody trafią do UE

Na seminarium zorganizowanym przez mołdawskie Stowarzyszenie.uczestnicy dyskutowali o tym, że mołdawskie jagody powinny trafić na europejskie rynki. Taka sytuacja ma związek z wojną na Ukrainie, przez co koszty logistyki eksportowej na tradycyjnym rynku rosyjskim gwałtownie wzrosły. Uczestnicy seminarium zwrócili uwagę, że w celu zwiększenia konkurencyjności jagód produkowanych w Mołdawii producenci i eksporterzy jagód powinni dywersyfikować uprawiane odmiany truskawek i malin odmianami, które są notowane na rynkach europejskich, uzyskać międzynarodowe certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo produktów.

Przewodnicząca Mołdawskiego Stowarzyszenia Berry, Anetta Ganenco, uważa, że ​​obecnie istnieje wiele możliwości, które sprawią, że mołdawskie jagody będą sprzedawać się w zwiększonej ilości. Mołdawscy producenci unowocześniają technologię produkcji jagód, m.in. poprzez inwestycje w uprawę szklarniową w celu zmniejszenia zagrożeń związanych z warunkami klimatycznymi, takimi jak wiosenne przymrozki czy deszcze w okresie żniw.

mołdawskie jagody rynek

Rynek owoców jagodowych 

Mołdawia zajmuje obecnie 35. miejsce na świecie w eksporcie świeżych truskawek i 25. w eksporcie świeżych malin. W Republice Mołdawii aktualnie zarejestrowanych jest około 3,8 tys. ha powierzchni, na której uprawiane są mołdawskie jagody. 1920 ha stanowią truskawki ogrodowe, około 1000 ha to maliny, a 160 ha to jeżyny. Pozostała część obsadza się rokitnikiem, czarną porzeczką, aronią itp. do ok. 18,7 tys. t, 4243 t wyeksportowano głównie na rynek Federacji Rosyjskiej i Rumunii, kolejne 14 tys. t zużyto na rynku lokalnym w postaci świeżej lub przetworzonej. 

Sprawdź też: Jagody kamczackie – dlaczego warto jeść te owoce?

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023