PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Mirosław Maliszewski: Produkcję jabłek należy dostosować do potrzeb

Mirosław Maliszewski: Produkcję jabłek należy dostosować do potrzeb

Autor: Emilia Gromczak 2022-03-10 10:03:00
Mirosław Maliszewski

Podczas spotkań sadowniczych w Warce i Sadkowicach Mirosław Maliszewski przedstawił wyniki badań dotyczące spożycia owoców w UE.

W trakcie spotkań sadowniczych rozmawiano o aktualnie trudnej sytuacji sadownictwa oraz zatrudnianiu sezonowych pracownikó. Prezes Związku Sadowników RP zwróćił uwagę, że produkcja jabłek w Polsce ma tendencję wzrostową, ale należy ją przystosować do potrzeb konsumenta. 

Mirosław Maliszewski o produkcji jabłek w Polsce

W ostatni weekend w Warce i Sadkowicach odbyły się spotkania sadownicze w Warce i Sadkowicach. Rozmowy zebranych dotyczyły aktualnej sytuacji w sadownictwie oraz zatrudnianiu pracowników sezonowych. 

Prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski przedstawił zebranym wyniki badań rynkowych dotyczących spożycia owoców w krajach UE.

"Produkcja jabłek w Polsce ma tendencję wzrostową, w przeciwieństwie do innych europejskich krajów, trzeba ją dostosować do potrzeb konsumentów i znaleźć gdzieś na świecie dla niej miejsce"  powiedział. 

Mirosław Maliszewski jabłka

Sposób na podbicie niemieckiego rynku

W czasie spotkań rozmawiano o strukturze spożycia owoców m.in. w Niemczech. W przyoadku polskich jabłek, ich zasadnicza cześć na rynku niemieckim jest przeznaczonych do przemysłu przetwórczego. Jak zwrócono uwagę, Niemcy są dla nas atrakcyjnym importerem, ze względu na m.in. położenie.  

Mirosław Maliszewski informował, że Niemcy importują 30% spożywanych jabłek, z Francji i Włoch. Kupują jabłka, których nie mają u siebie, przede wszystkim odmiany klubowe i produkcję ekologiczną. Podkreślił, że aby podbić niemiecki chłonny rynek należy wejść z produktem, który wyceluje w 30% brakującej produkcji.

Na spotkaniach pojawiły się również pytania o mechanizm wycofania. Prezes Związku Sadowników RP powiedział, że w budżecie europejskim jest wstępnie zarezerwowana spora kwota na to działanie.

"Ten mechanizm będzie na pewno. Myślę, że będzie w tym sezonie. Do około 15 marca poszczególne kraje członkowie mają dostać wytyczne, propozycje, jak chcą, aby ten mechanizm wyglądał. Widząc co się dzieje, coraz więcej krajów UE popiera ten mechanizm" – przyznał Mirosław Maliszewski.

Przeczytaj również: Rynek jabłek – w obliczu kryzysu potrzebne są natychmiastowe działania

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com


Autor: Emilia Gromczak

Związek Sadowników: Importowane owocowce muszą być kontrolowane


Autor: Monika Faber

Truskawka Albion – idealna na do Twojego ogródka i na balkon


Autor: Polska Agencja Prasowa

Jagoda kamczacka – pyszny owoc wiecznej młodości


BULT SMOGOWICZE