O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-12-2021

Autor: Świat Rolnika

Maliny – najlepsze stanowisko pod uprawę owoców

maliny

Polska zajmuje pierwsze miejsce pod względem produkcji maliny w Unii Europejskiej oraz trzecie (po Rosji i Stanach Zjednoczonych) na świecie.

Udział Polski w 2017 r. w unijnej produkcji wyniósł 53%. Najczęściej uprawianymi odmianami wyhodowanymi przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach są: „Polana”, „Polka”, „Beskid” oraz „Benefis”. Plantacja nie powinna być zakładana w pobliżu sadów, które są intensywnie chronione chemicznie ze względu na niebezpieczeństwo znoszenia cieczy roboczej. Ponadto, aby uniknąć zanieczyszczenia plantacji warto posadzić linię drzew lub wysoki żywopłot od strony zachodniej i północno-zachodniej.

Maliny – jak zacząć uprawę?

Powierzchnia uprawy malin w latach 2014-2017 zajmowała od 14 do 30 tys. ha. Kiedy w Polsce lata były urodzajne, produkcja tych owoców kształtowała się na poziomie ponad 120 tys. ton. Produkowane w Polsce maliny eksportuje się głównie do krajów Unii Europejskiej. Największymi odbiorcami są Niemcy, Holandia i Austria. Duży popyt na te owoce widać również w krajowym sektorze przetwórstwa owocowo-warzywnego. W latach 2009-2017 eksport mrożonych owoców malin wynosił 39-64 tys. ton. Produkowane w Polsce mrożone maliny eksportowane są przede wszystkim do krajów europejskich m.in. Niemiec i Belgii. Poza UE trafiają one na Białoruś, do Norwegii i Szwajcarii.

Nic w tym dziwnego, bowiem maliny to prawdziwa witaminowa petarda. Owoce zawierają witaminy z grupy B tj. witamina B1, B2, B6, C i E, a także minerały: magnezu, żelaza, potas i wapń. Ich skład obfituje również w związki organiczne – kwas cytrynowy, jabłkowy, salicylowy, a także pektyny czy antocyjany.

Aby rozpocząć towarową uprawę malin należy najpierw zadać sobie kilka ważnych pytań. Przede wszystkim: – jakim stanowiskiem się dysponuje? – w jaki sposób będą uprawiane maliny – konwencjonalny czy ekologiczny? – jakie będzie przeznaczenie owoców? Czy na rynek świeży czy do przetwórstwa? – czy uprawa będzie prowadzona w gruncie czy pod osłonami? – czy dysponuję wystarczającymi zasobami ludzkimi (lub automatyką) do zbioru owoców?

Wybór stanowiska pod maliny

Stanowisko powinno być równinne maliny lub o łagodnym zboczu. Ważne jest, aby można było wykonać na nich zabieg uprawowy za pomocą maszyn i urządzeń. Malina rośnie właściewie na glebach żyznych (preferowana III i IV klasa bonitacyjna), wilgotnych, zasobnych w próchnicę. Nieodpowiednie są gleby ubogie w wodę lub nadmiernie wilgotne oraz gleby ciężkie ze względu na płytkie ukorzenianie się krzewów malin. Poziom wód gruntowych powinien znajdować się na 70-90 cm. Konieczne jest zainstalowanie systemu nawadniającego jeśli zakłada się plantację na glebach lekkich i piaszczystych Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny, pH 6,0-6,5.

Rok przed założeniem plantacji wskazana jest uprawa roślin na nawóz zielony. Najlepsze są mieszanki roślin strączkowych np. łubinu, peluszki, wyki, bobu z dodatkiem facelii, słonecznika i kukurydzy. Są one wartościowe, ponieważ tworzą dużo masy zielonej. Powinny one zostać przyorane gdy bedą w pełni kwitnienia. Taki zabieg wykonuje się, aby oczyścić glebę z chwastów, poprawić strukturę gleby i dostarczyć glebie próchnicy. Wartościowym nawozem jest, także gorczyca,która w porę przyorana ogranicza występowanie szkodliwych nicieni i działa odstraszająco na myszy i nornice. Niewskazane jest, aby sadzić maliny po wieloletnich roślinach bobowatych, truskawkach, pomidorach lub ziemniakach, ponieważ stwarza to niebezpieczeństwo porażenia korzeni werticiliozą. Przed założeniem plantacji warto również zastosować dużą dawkę obornika (40-50 t/ha). Uprawa aksamitki ogranicza występowanie niektórych gatunków nicieni w glebie. Wiosną wysiewa się 5-10 kg nasion/ha, jesienią rozdrabnia i przyoruje. Z kolei, aby ograniczyć występowanie pędraków w glebie należy postąpić tak samo, ale zastępując aksamitkę gryką.

Plantacja nie powinna być zakładana w pobliżu sadów, które są intensywnie chronione chemicznie ze względu na niebezpieczeństwo znoszenia cieczy roboczej. Ponadto, aby uniknąć zanieczyszczenia plantacji warto posadzić linię drzew lub wysoki żywopłot od strony zachodniej i północno-zachodniej.

Okoliczne zadrzewienia i zakrzaczenia będą też ostoją dla owadów pożytecznych (głównie trzmieli) i ptaków. Maliny mogą być też uprawiane w tunelach foliowych wysokich. W tym przypadku owoce odznaczają się wyższą jakością niż te produkowane w polu. Są mniej podatne na gnicie owoców i uszkodzenia mechaniczne. Taka uprawa jest też zabezpieczona przed groźnymi czynnikami atmosferycznymi, wiatrem i gradem. Charakteryzuje się również lepszą jakością pozbiorczą.

Czytaj też: Maliny wyjątkowo drogie. Skąd takie ceny?

wmodr.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023