PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Kontrola IJARS. Jakość handlowa truskawek z nieprawidłowościami

Kontrola IJARS. Jakość handlowa truskawek z nieprawidłowościami

Autor: Emilia Gromczak 2022-07-01 14:00:00
jakość handlowa truskawek

Jakość handlowa truskawek została sprawdzona przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

IJHARS sprawdziła jakość handlową truskawek ze szczególnym uwzględnieniem podawania informacji o kraju pochodzenia. Pod kontrolą znalazło się 20 targowisk oraz 21 sklepów detalicznych. Nieprawidłowości wykryto w 26 partiach truskawek, które były sprzedawane głównie na targowiskach.

Jakość handlowa truskawek pod lupą Inspekcji 

Pod kontrolą Inspekcji znalazła się jakość handlowa truskawek. IJHARS wzięła pod uwagę 20 targowisk i 21 sklepów detalicznych. Skontrolowano 67 partii truskawek, w tym 32 partie na targowiskach i 35 partii w sklepach. Sprawdzono znakowanie truskawek (oznakowanie opakowań, podawanie informacji dla konsumenta w miejscu sprzedaży) oraz faktury i dokumenty towarzyszące danej partii.

W tym roku w maju Inspekcja skontrolowała jakość handlową napojów. Pod kontrolą znalazło się łącznie 295 partii (111 partii soków i nektarów, 119 partii napojów bezalkoholowych oraz 65 partii piwa). Z uwagi na nieprawidłową klarowność zakwestionowano 1 partię napoju bezalkoholowego (tj. 0,3% wszystkich skontrolowanych partii napojów i 0,8% skontrolowanych partii napojów bezalkoholowych). 

jakość handlowa truskawek kontrola

Brak infomacji o klasie jakości i kraju pochodzenia

W wyniku kontroli Inspekcji okazało się, że jakość handlowa truskawek w tym roku jest pełna nieprawidłowości. Według informacji przekazanych przez IJAHRS nieprawidłowości stwierdzono w 26 partiach truskawek sprzedawanych w 20 podmiotach (głównie na targowiskach). W głównej mierze stwierdzono nieprawidłowości w braku informacji o klasie jakości (23 partie). Oprócz tego w 8 partiach nie znalazły się informacje o kraju pochodzenia truskawek. Jedna partia truskawek z Hiszpanii sprzedawana była jako polska). W kwestionowanych partiach stwierdzano jedną lub dwie z powyższych nieprawidłowości.

Przypominamy, że IJARS prowadzi kontrole w celu sprawdzenie, czy artykuły rolno-spożywcze spełniają wymagania w zakresie jakości handlowej określonej przepisami oraz dodatkowe wymagania zadeklarowane przez producenta. Inspekcja dokonuje również oceny i wydaje świadectwa dotyczące zakresu jakości handlowej produktów rolno-spożywczych oraz kontroluje warunki transportu i magazynowania artykułów. 

Sprawdź też: Jakość handlowa mięsa i przetworów mięsnych pod lupą Inspekcji

gov.pl/fot.pixabay.com